V južnej časti vnútorného pásu Kvarnerských ostrovov sa na ploche 285 km2 rozkladá podlhovastý, 63 kilometrov dlhý ostrov Pag, ktorý od pevniny oddeluje Velebitský prieliv. Susedí s ostrovom Rab, od ktorého je oddelený Pažským prielivom. Pag je piatym najväčším ostrovom celého Jadranského mora a stal sa vyhľadávaným cieľom pre letnú dovolenku.
História osídlenia ostrova siaha až do mladšej doby kamennej. Okolo roku 1200 pred Kristom sa na ňom usadili Liburnovia. Potom, čo bola v 1. storočí po Kristovi Dalmácia dobytá rímskym vojvodcom Publiom Corneliusom Scipiom, dali tu Rímania vybudovať mesto Cissa a opevnený prístav Navalia. V období cisárskej nadvlády na ostrove vyrástli početné vilky, ktorých pozostatky sa spoločne s mozaikami a akvaduktom podarilo zachovať dodnes.
Počasie a teplota mora – Novalja (Ostrov Pag)
Prví Slovania sa na Pagu objavili v 6. storočí. Po roku 1000 o ostrov bojovali Benátky so Zadarom, obe strany sa snažili získať tzv. saliny - nádrže slúžiace na získavanie soli odparovaním morskej vody. Obchod so soľou bol v tej dobe veľmi lukratívny a výnosný. Pag, a aj jeho hlavné, bol v tej dobe značne zničený.
Ostrov Pag je prevažne suchý a pustý, môže za to predovšetkým pôsobenie chladného a vytrvalého vetra bóra. Jeho silu nedokázali zmierniť ani kilometre kamenných múrov slúžiacich ako vetrolamy, ktoré vybudovali miestni obyvatelia. Ostrov je tak na niektorých miestach úplne pustý, miestami ho pokrývajú porasty macchie. Len na niekoľkých miestach sa pestuje vínna réva a olivy.
Juhozápadné pobrežie ostrova je rovinaté, lemované niekoľkými peknými plážami, zatiaľ čo na severovýchode sú brehy vysoké a strmé. Na celom Pagu nenájdete žiadny väčší povrchový vodný tok, iba niekoľko malých prameňov. Najvyšším vrcholom je 348 metrov vysoký Sveti Vid.
Ponuka pobytov – Chorvátsko, Ostrov Pag
Miestni obyvatelia sa dnes živia predovšetkým turistickým ruchom, ale tiež poľnohospodárstvom a chovom oviec. Významná je produkcia olivového oleja a jedinečného vína Žutica. Z ovčieho mlieka sa vyrába pažský syr, ktorý je známou miestnou špecialitou. Má nenapodobiteľnú chuť, ktorá sa získava tým, že sa ovciam dáva korenená strava obsahujúca šalviu, tymián a rozmarín. Syr sa zalieva olivovým olejom, necháva sa dlho dozrievať a preto vyniká zaujímavou špecifickou chuťou.
Pag sa preslávil nielen svojim skvelým syrom, ale aj čipkami, ktoré sa v rukách zručných ostrovaniek vyrába už po stáročia. Týmito čipkami sa od dávnych čias zdobia blúzky, posteľnú bielizeň, oltárne plátna a obrusy. Pred mnohými rokmi bola na Pagu založená dokonca škola, kde sa toto tradičné remeslo dodnes vyučuje. Niektoré priestory školy boli premenené na múzeum, kde si môžete niektoré čipky aj zakúpiť.
Vyhľadať najlepšie zájazdy – Chorvátsko 2019
V 70. rokoch 20. storočia bol ostrov Pag prepojený Pažským mostom s pevninou, čo uľahčilo rozvoj cestovného ruchu. Most sa tiahne od osady Miškovići pri myse Fortica na Pagu až po osadu Miletići pri myse Ošljan na pevnine.
Ostrov križuje od východu na západ hlavná cesta, okolo ktorej vyrástlo niekoľko hlavných stredísk, ako je Novalja, Pag, Kolan, Dinjiška alebo Miškovići. Letoviská na ostrove ponúkajú dobre udržiavané pláže vhodné najmä pre rodiny s deťmi, príjemné ubytovanie, kvalitné služby a pekné prostredie.
Booking.com