Brač je tretím najväčším jadranským ostrovom, je 40 kilometrov dlhý a 15 km široký. Od pevniny je oddelený Bračským prielivom (Bračski kanal), jeho severná strana je nápadne plochejšia oproti južnej strmšej časti. Na juhu ostrova sa týči pomerne vysoké pohorie s najvyšším bodom, Vítovou horou (Vidova gora), ktorá dosahuje nadmorskú výšku 778 m, a ktorá je zároveň aj najvyšším bodom na všetkých dalmatínskych ostrovoch.
Z tejto hory sa človeku naskytá skvelý výhľad na more, okolité ostrovy a pevninu. Navyše je aj štartovacím miestom pre priaznivcov paraglidingu a lietania na rogale. Tunajšie skaly sú prevažne vápencovej povahy a krasové útvary tu nie sú žiadnou zvláštnosťou. Na niektorých úsekoch sú vápencové kopce so závrtami a hlbokými roklinami, inde zas prevládajú skaly bielej farby. Od nepamäti sa tu tiež ťaží kameň, ktorý je aj v súčasnosti veľmi žiadaným stavebným materiálom a bol použitý napríklad na stavbu Diokleciánovho paláca na pobreží alebo tiež Bieleho domu vo Washingtone a viedenského Parlamentu.
Počasie a teplota mora – Ostrov Brač (Povlja)
Nezanedbateľnú časť ostrova Brač pokrývajú borovicové lesy a poľnohospodárska pôda. Rastú tu stále zelené krovia, trpasličie stromčeky a byliny. Nikde po celom ostrove však nenájdete rieky alebo vodu, len niekoľko sladkovodných prameňov, preto voda je na Brač dovedená podmorským potrubím z pevniny z rieky Cetina.
Klíma je stredomorská s vysokým počtom slnečných hodín, ktorých je na Brači až 2600 za rok. Výrazne teplejšie more obmýva južnú a západnú stranu ostrova, pretože inde významným spôsobom ovplyvňujú teplotu vody početné podmorské pramene, ktoré vodu znateľne ochladzujú.
Ponuka pobytov – Chorvátsko, Ostrov Brač
Miestni obyvatelia sa živia prevažne rybolovom alebo poľnohospodárstvom a chovaním dobytka. Najúrodnejšia oblasť je medzi mestami Selca, Novo Selo a Sumartin, prípadne tiež medzi obcami Nerežišća a Ložišća.
Ostrov Brač bol osídlený odjakživa, najprv sa tu usadili Ilýri, po nich sem, rovnako ako na ďalšie ostrovy, prišli Gréci, Rímania a Benátčania. Po každom národe tu niečo zostalo a tak tu okrem príjemného oddychu na pláži tiež môžete podniknúť poznávací výlet po zaujímavých pamiatkach. K najnavštevovanejším patria Ilýrske tzv. Kyklopské hradby, gradiny (opevnené sídliská) alebo nízke kamenné prístrešky zvané bunja. Z doby rímskej éry tu zostali niekoľko sarkofágov a dve mauzóleá.
Vyhľadať najlepšie zájazdy – Chorvátsko 2019
Kresťanské pôsobenie na ostrove Brač umožnilo vznik jedenástich starobylých kostolíkov pochádzajúcich z 9-12. storočia. Počas benátskej hegemónie (1420 - 1797) boli vo vnútrozemí postavené mohutné vily, ale žiadne obranné systémy slúžiace k ochrane miestnych obyvateľov pred pirátmi a Turkami. Najvýznamnejšou pamätihodnosťou je však zrejme skalný kláštor Blaca ležiaci západne od Zlatého mysu. Za prehliadku tiež stojí Dračia jaskyňa na juhu a renesančné cirkevné pamiatky po celom ostrove.
Medzi najdôležitejšie letoviská patria Supetar a Bol, ale krásnu dovolenku môžete stráviť aj v mestách Povlja, Sutivan, Milna, Splitska alebo Postira. Nepopierateľnou prednosťou ostrova Brač sú krásne pláže s dostatkom zelene a kvalitné moderné hotely. Turistom sú tiež k dispozícii súkromné domčeky a vily na prenájom. Letovisko Bol je navyše známe aj ako ideálne miesto pre jachting, potápanie a windsurfing. Miestna pláž Zlatni rat je pokladaná za najkrajšiu na Jadrane.
Booking.com