Ostrov Hvar nájdete vo stredodalmatských ostrovoch, je najdlhším ostrovom v Jadranskom mori, meria totiž 68 kilometrov a pritom je jeho šírka v rozmedzí iba 5 – 11 km. Má prevažne vápencový hornatý povrch, najvyšší bod ostrova sa týči v blízkosti mesta Stari Grad, nazýva sa sv. Nikola (628 m). Na tomto horskom hrebeni rastie dalmatínska borovica, ktorú okrem ostrova Brač nenájdete nikde inde na svete.
Kým je južná strana ostrova pomerne málo osídlená a strmá, na severnej časti leží väčšina turistických letovísk. Severozápad ostrova je využívaný najmä na poľnohospodárstvo, pestuje sa tu ovocie, vinič a levanduľa, ktorá sa stala najslávnejším artiklom. Povrch ostrova pokrývajú taktiež husté lesy a porasty macchie (stále zelený pichľavý kerovitý porast). Na ostrove rastie necelých 1200 druhov stredomorských rastlín.
Počasie a teplota mora – Ostrov Hvar
Mimoriadne výhodné klimatické podmienky a krásna prímorská vegetácia sú dôvodom, prečo je ostrov Hvar najobľúbenejším miestom na chorvátskom pobreží. Na Hvar pripadá najviac hodín slnečného svitu z celého Chorvátska: každý rok cca 2725 hod. Rovnako ako ostrov Brač ani Hvar nemá žiadne sladkovodné zdroje, a preto sa sem musí voda dopravovať potrubím z pevniny.
História ostrova sa začala písať už v mladšej dobe kamennej. Jaskyňa Grapčeva spilja je najdôležitejším náleziskom prehistorického obdobia celej Dalmácie. Tamojšie nástenné kresby lodí pochádzajú z roku 2500 pr. n.l. Nájdené cenné predmety sa nachádzajú v zbierkach v mestách Hvar, Split a Stari Grad. Patria sem najmä miestne keramiky a mince.
Na území ostrova boli tiež objavené zvyšky ilýrskych opevnených osád. Ostrov postupne osídlili, ako aj okolité územia, Ilýri, grécki prisťahovalci, Rímania a Benátčania, ktorých nadvláda trvala tri storočia. Benátčania sa ako jediní postarali o poľnohospodársky rozkvet oblasti a práve na ich podnet sa tu začal pestovať rozmarín a levanduľa, čím čiastočne nahradili zrútený trh s korením z Orientu. Dnes sa tu tiež vysádza šalvia lekárska a na ostrove voľne rastie napríklad aj myrta.
Ponuka pobytov – Chorvátsko, Ostrov Hvar
Mesto Hvar je administratívnym centrom celého ostrova a bolo sídlom benátskeho správcu. Teraz má podobu goticko-renesančného mesta a v čase humanizmu bolo aj centrom vied a umení celého ostrova. Kultúrnym a historickým centrom je aj mesto Stari Grad. Ostrov Hvar uspokojí aj náročných priaznivcov výtvarného umenia, pretože v tunajších kostoloch a kláštoroch sa nachádzajú maľby a plastiky významných starých majstrov. V mestách Stari Grad a Hvar sú okrem iného aj galérie moderných chorvátskych výtvarníkov.
Už v roku 1868 tu bol založený prvý spolok pre cestovný ruch, ktorý sa zameriaval predovšetkým na liečebné pobyty. Prvý hotel na ostrove Hvar bol otvorený v roku 1903. Dnešný ostrov je ideálnym miestom pre relaxáciu, kultúrne, zábavné a športové vyžitie.
Vyhľadať najlepšie zájazdy – Chorvátsko 2019
Prímorské strediská Hvar, Stari Grad, Vrbovska a Jelsa sú historické mestá s typickými úzkymi uličkami, kostolmi, kláštormi a múzeami. Nábrežie je tu posiate útulnými krčmičkami a reštauráciami. Pre turistov, ktorí uprednostňujúci skôr pokojnejšie miesta s čistými prírodnými plážami sú ako stvorené letoviská Sveta Nedjelja, Ivan Dolac a Zavala v južnej časti ostrova Hvar. Ak vás už pobyt pri mori nebaví, môžete za prírodnými krásami vyraziť do mnohých miestnych odľahlých zátok alebo sa vám ponúka napríklad lákavá možnosť znovu objaviť opustené kamenné dedinky vo vnútrozemí.
Booking.com