Dovolenka, zájazdy, ubytovanie, pobyty 2019

Alanya, Turecko – pobyty, zájazdy, dovolenka

Alanya-Turecko-Ubytovanie-dovolenka-zajazd

Významné turecké letovisko Alanya, ktoré je obmývané vodami Stredozemného mora, sa nachádza na východe Tureckej riviéry a patrí k najnavštevovanejším oblastiam v krajine. Je ideálnym miestom pre dovolenku, ponúka totiž každému niečo zaujímavé. Nájdete tu nádherné dlhé pláže, čisté more, dostatok obchodov, reštaurácií a zábavných zariadení.

Na prvý pohľad návštevníka Alanye upúta neďaleké mohutné pohorie Taurus, ktoré vytvára mestu jedinečnú prírodnú kulisu. Alanya je tak vlastne zovretá medzi horami z jednej strany a Stredozemným morom zo strany druhej.

Počasie a teplota mora – Alanya

Sea water temperature

 

Mnohé vykopávky odhalili, že táto oblasť bola osídlená už v období paleolitu. Pôvodne tu bolo postavené mesto s názvom Coracesium, ale v priebehu stáročí sa jeho pomenovanie niekoľkokrát zmenilo. Až v roku 1953 dal mestu prvý turecký prezident Kemal Atatürk jeho dnešné meno Alanya.

Dnes sa dá len ťažko uveriť, že ešte do polovice minulého storočia bola Alanya neznámym mestom žijúcim prevažne z poľnohospodárstva a rybolovu. Stačilo niekoľko desať rokov a stalo sa z nej moderné pulzujúce prímorské letovisko, v ktorom žije okolo 100 tisíc stálych obyvateľov.

Patrí k najväčším mestám na pobreží Stredozemného mora a svojim návštevníkom ponúka nielen pestré možnosti rekreácie a športu, ale aj kultúru, históriu a spoločenské vyžitie. Alanya je jedným z mála tureckých letovísk, kde počet miestnych obyvateľov prevyšuje počet cudzincov. Preto je možné si tu aj dnes vychutnávať to pravé Turecko.

Ponuka pobytov – Turecko, Alanya

 


Pobrežie lemujú hotelové komplexy, apartmány, penzióny a ďalšie ubytovacie zariadenia rôznych kvalít. Keďže je Alanya pomerne dlhé mesto, prepravujú návštevníkov z jedného konca na druhý dolmuše - miestna hromadná doprava. Centrum je plné stánkov, obchodíkov, kaviarní, barov a reštaurácií lákajúcich na miestne špeciality. Žiadny návštevník by nemal vynechať piatkový bazár Cumartesi Pazari, na ktorom je k dostaniu všetko, na čo si len spomeniete - od suvenírov cez oblečenie až po jedlo a korenie.

Čo sa týka pláží, nemá sa Alanya za čo hanbiť. Ponúka dve rozľahlé hlavné pláže - východnú 22 kilometrov dlhú Keykubatovu pláž a západnú Kleopatrinu pláž, ktorá je síce len 3 km dlhá, ale patrí medzi najvyhlásenejšie pláže sveta. Bola pomenovaná po kráľovnej Kleopatre, ktorá na ňu údajne nechala doviezť piesok až z Egypta. Stredozemné more je priezračne čisté a teplúčke takmer po celý rok. Do mora sa na niektorých miestach vstupuje cez kamenisté platne, preto je potrebné mať topánky do vody.

Vyhľadať najlepšie zájazdy – Turecko 2019

 


Na svoje si v Alanyi prídu aj záujemcovia o históriu, podarilo sa tu totiž zachovať množstvo zaujímavých pamiatok. Neprehliadnuteľnou dominantou mesta je stredoveká pevnosť pochádzajúca zo 13. storočia, ktorá je obohnaná 6 kilometrovými hradbami. V blízkosti pevnosti stojí Červená veža postavená v roku 1226, ktorá je dnes symbolom mesta a jej vyobrazenie nájdete snáď na každej pohľadnici Alanye (v súčasnosti nájdete tam Etnografické múzeum). Pri prehliadke mesta narazíte na niektorú z mnohých mešít a nezabudnite si pozrieť taktiež staré doky.Booking.com