Dovolenka, zájazdy, ubytovanie, pobyty 2019

Alexandria, Egypt – pobyty, zájazdy, dovolenka

Alexandria-Egypt--dovolenka-ubytovanie

Alexandria, ktorá je druhým najväčším mestom Egypta, býva často nazývaná perlou Stredozemného mora. Mesto založil v roku 332 pred Kristom macedónsky kráľ Alexander Veľký. Mesto bolo považované za kultúrne a politické centrum veľkej ríše a dodnes nesie Alexandrovo meno.

Po smrti Alexandra Veľkého sa Alexandria stala hlavným mestom Egypta a rezidenciou Ptolemaiovcov. Postupne sa rozrastala a stala sa významným prístavom na obchodných trasách medzi Európou a Áziou. Najväčšieho rozkvetu dosiahla v helenistickej ére, ale aj v časoch rímskej nadvlády si zachovala svoj vplyv a bola považovaná za najučenejším mestom sveta. Svojou architektonickou koncepciou mohla smelo konkurovať Rímu alebo Aténam.

Počasie a teplota mora – Alexandria

Sea water temperature

 

Veľmi významná však bola Alexandria hlavne z hľadiska intelektuálneho. Pravidelne sa do mesta schádzali najslávnejšie vedci, literáti a filozofi tej doby. Veľkosť a slávu mesta symbolizoval maják, ktorý starovekí vedci považovali za jeden zo siedmich divov sveta.

Ptolemaiovskú vládu ukončilo dobytie Egypta cisárom Oktaviánom Augustom. V 4. storočí mesto začalo pomaly upadať v dôsledku hladomoru, vojen a chorôb. K definitívnemu úpadku došlo po vpáde Arabov v roku 641 po Kristovi.

Zo starej Alexandrie sa toho príliš nezachovalo, jej pozostatky sa dnes nachádzajú pod modernou mestskou zástavbou. Mnoho pamiatok bolo zrovnané so zemou aj počas zemetrasenia. Spoločne s dávnym mestom sa navždy stratilo aj 900 tisíc zvitkov z alexandrijskej knižnice. Tá uchovávala celú vedu vtedajšieho sveta. Na jej slávu sa snaží nadviazať nová pôsobivá Alexandrijská knižnica, v ktorej kruhovom priestore malo byť uložených až 8 miliónov kníh.

Až v 19. storočí začala Alexandria povstávať z popola. Osmanský miestokráľ Muhammad Ali prepojil mesto kanálom Mahmudiya s Nílom a na základoch starého mesta začal budovať mesto nové, čím mu vrátil prestíž významného prístavu.

Do doby nacionalistickej Násirovho revolúcie v roku 1952, kedy bola zvrhnutá monarchia, bola Alexandria na nejakú dobu kozmopolitným mestom, v ktorom žilo takmer 40% cudzincov. V dôsledku suezskej krízy však boli všetci prisťahovalci vyhnaní z krajiny a ich majetok skonfiškovaný. Z Alexandrie vtedy odišlo niekoľko stoviek tisíc obyvateľov gréckeho, arménskeho, britského, francúzskeho a židovského pôvodu. Dávnu koloniálnu atmosféru tu pripomínajú už len niektoré architektonické pozostatky.

Alexandria v súčasnosti patrí medzi hlavné turistické centrá v Egypte a je zameraná prevažne na egyptskú klientelu. Pýši sa nádhernými piesočnatými plážami, azúrovým morom a 16 kilometrovou promenádou okolo pobrežia. Nábrežie Corniche je lemované nespočetnými reštauráciami, kaviarňami a obchodíkmi.

 



Booking.com


Na pláže sa dostanete miestnymi autobusovými linkami alebo na vypožičaných bicykloch. Alexandria ponúka tiež množstvo krásnych zálivov vhodných na kúpanie. Medzi najobľúbenejšie patrí zátoka Montáza, v ktorej bol postavený novorenesančný letný zámok. V susedstve stojí obľúbený hotel Palestine s plážou Ma'múra.

Za modernou fasádou mesta sa pred vami otvorí historické jadro, ktoré ukrýva architektúru z konca predminulého storočia. Hlavným turistickým lákadlom je pevnosť Qait Bay, ktorú nechal postaviť sultán v 15. storočí. Práve u nej stál legendárny 110 metrov vysoký maják, ktorý patril k siedmim divom sveta. Z pevnosti sa dnes ponúka krásny výhľad na mesto i na more.

Vyhľadať najlepšie zájazdy – Egypt 2019

 


Ďalšou slávnou pamiatkou je palác Al Montazah, ktorý v 19. a 20. storočí slúžil ako letná rezidencia kráľov. Jedinečným príkladom rímskeho pohrebiska z 1. a 2. storočia po Kristovi sú alexandrijské katakomby Kum Aš-Šukáfa. Pri návšteve Alexandrie rozhodne nemôžete zabudnúť na Kleopatrine kúpele, zrúcaný chrám Ramsesa II., kostolík z ranného koptského obdobia a ďalšie pamiatky.