Alonissos je neveľký pokojný ostrov v Egejskom mori, je súčasťou Severných Sporád spolu s ostrovmi Skiathos a Skopelos. Na 65 km2 žije asi 3000 stálych obyvateľov. Vďaka krásnej a nedotknutej prírode, menšiemu turistickému ruchu a množstvu možností, ako stráviť deň, patrí dovolenka na ostrove k skutočne osviežujúcim zážitkom. Podnebie je príjemné vďaka tieni mandľovníkov, olivovníkov a borovíc, a morskému vánku. Už samotný príchod na ostrov je nevšedným zážitkom. Alonissos nemá letisko, doprava je preto zaistená po mori.
Na svoje si prídu aj milovníci prírodnej medicíny. Na ostrove rastie mnoho divokých liečivých bylín. Napokon nie zbytočne tu sídli Medzinárodná akadémia klasickej homeopatie. Pre svoje jedinečné prírodné bohatstvo sa Alonissos a priľahlé ostrovy stali od roku 1992 Národným morským parkom (The National Marine Park of Alonissos).
Ubytovacie kapacity na ostrove sa líšia ako kvalitou, tak aj cenou. Veľmi príjemné ubytovanie nájdeme v starodávnych dedinkách. Nevýhodou je, že niektoré z nich môžu byť trochu vzdialené od pláže. Pozdĺž juhovýchodného pobrežia leží niekoľko pekných prímorských dediniek, v ktorých je široká ponuka ubytovania – od ubytovania v súkromí až po hotely. Môžete si vybrať z pestrej ponuky gréckych špecialít, alebo sa osviežiť miestnym vínom v reštaurácii alebo taverne. Jedlá sú väčšinou z rýb a syrov, nechýba samozrejme zelenina a olivový olej a produkty z miestneho čerstvého ovocia.
Počasie a teplota mora – Alonissos (Alonnisos)
Miestne slnečné pláže a čisté more lákajú na relaxáciu a plávanie v slaných vodách. Na svoje si prídu tiež potápači. Na juhu ostrova sídli množstvo potápačských centier. Pláže patria k najčistejším na svete. Nenájdeme tu však veľa piesočnatých pláží, sú tu predovšetkým dve - Vythisma a Vrysitsa. Ostatné sa skladajú z okruhliakov alebo kamienkov.
Pláže sa líšia aj návštevnosťou, dostupnosťou a vybavenosťou. Nájdeme tu také, kde máme dosť veľkú istotu, že budeme sami (Ayios Dhimítrios, Megali Ammos, ...). Niektoré pláže sú veľmi ťažko dostupné pešo či automobilovou / autobusovou dopravou, dopraviť sa k nim dá skôr po mori. K obľúbeným plážam patrí Megalos Mour, Chryssi Millie, Steni Vala, atď.
Ak by ste si chceli urobiť malý výlet, môžete sa vybrať na niektorý z priľahlých ostrovčekov. Značný výskyt tuleňov bol predtým na ostrove Kyra Panagia. Očakáva sa, že by sa tu tulene mali v budúcnosti znova vrátiť. Na ostrove nájdeme aj dve pláže - Ayois Petros na západe a Planitis na východe. Vo vodách okolo ostrova sa nachádza vrak potopenej byzantskej lode.
Peristeri Island dostal svoj názov podľa tvaru, ktorý pripomína holubicu (Peristeri), známy je však tiež ako Xiro. Ostrov je zarastený bujnou vegetáciou. Odpočinúť si môžete na niektorej z slnečných pláží, napr. Kokkalias či Xylo. Psathoura Island láka návštevníkov na svoje pláže tmavej farby, ktorú im dal vulkanický pôvod lokality. Na Yioura Island môžete nahliadnuť do jaskyne Cyclops' cave.
Ponuka pobytov – Grécko, Alonissos - Severné Sporady
Jedným z najväčších zážitkov, ktoré nám dovolenka na ostrove Alonissos ponúka, patrí určite návšteva už spomínaného morského parku. V miestnych vodách žije posledná populácia tuleňov stredomorských. Park je rozdelený na dve zóny. Prvá zóna (ZONE B) je prístupná verejnosti a nie sú tu žiadne väčšie obmedzenia (výnimkou je zákaz táborenia a zakladania ohňa). Je povolené plávať v morských vodách a pohybovať sa voľne po celom území. Taktiež je umožnený amatérsky rybolov v súlade s pravidlami. Druhá zóna (ZONE A) je už oveľa viac chránená a platia tu prísnejšie obmedzenia. Vstup je povolený len v určitom období a iba s povolením.
Kopcovitý terén ostrova je pretkaný mnohými chodníkmi, po ktorých sa môžeme vydať na kratšie alebo dlhšie výlety za poznaním krás Alonissos. Cesty sú veľmi dobre značené a lemované borovicami, majestátnymi dubmi a pestrými ovocnými stromami. Po ceste môžeme naraziť na staré, malebné kostolíky. Ak sa nám už nechce chodiť pešo, môžeme si požičať bicykel či auto alebo využiť autobusovú dopravu.
Súčasným hlavným mestom je prístavné mestečko Patitiri. Predtým im bolo Alonissos, ktoré však v roku 1965 zničilo zemetrasenie. Jedná sa o pokojné miesto plné kaviarní a taverien s výhľadom na more a malé rybárske loďky. Mesto má svoj názov odvodený od slova patatiria, čo znamená lisovanie vína a kedysi bývalo významnou vinárskou oblasťou. V mestečku nájdeme aj múzeum (Museum of Alonissos) so stálou expozíciou, ktorá zachytáva dávne útoky pirátov na ostrov. Z prístavu pravidelne vyrážajú výletné lode na priľahlé ostrovčeky.
Vyhľadať najlepšie zájazdy – Grécko 2019
Alonissos (tiež Palaia Alonissos, The Old Village of Alonissos) bolo pôvodne hlavným mestom ostrova. Rozkladá sa na vrcholku kopca len 3 km od Patatiri. V roku 1965 bolo úplne vyľudnené a zničené kvôli zemetraseniu a potom pár rokov úplne neobývané. Neskôr bola väčšina domov opravená. Vďaka citlivej rekonštrukcii si budovy zachovali rad pôvodných prvkov, napr. bridlicové strechy s ručne vyrobenými ozdobami.
Za návštevu tiež stoja ruiny malej pevnosti (Venetian Kastro) z 15. storočia, ktorá pôvodne slúžila ako hlásnica a obrana proti pirátom, malá kaplnka so strechou tvarovanou do podoby rybej šupiny či múzeum (Traditional House Museum of Alonissas). Nezabudnuteľný je výhľad na more, miestne západy slnka patria k tým najkrajším.
Druhým najobľúbenejším miestom na ubytovanie je Votsi, ktoré je od Patitiri vzdialené približne 20 minút chôdze. Je tu krásna kamienková pláž a veľa hotelov rôznych kategórií. Mesto získalo svoje meno po admirálovi menom Votsis, ktorý z ostrova počas balkánskych vojen urobil námornú základňu.
Vynikajúce jedlá z čerstvých rýb a homárov si môžeme dať vo vyhlásených tavernách pokojných mestečiek Stenivala (10 km od Patitiri) a Kalamakia (12 km od Patitiri). Tieto taverny na ostrove Alonissos patria miestnym rybárom.
Booking.com