Dovolenka, zájazdy, ubytovanie, pobyty 2019

Atény (Attika), Grécko – pobyty, zájazdy, dovolenka

Ateny-Attika-Grecko-Ubytovanie-dovolenka-zajazd

Hlavným mestom Grécka sú takmer 5 miliónové Atény, história mesta siaha do 3. tisícročia pred Kristom. Metropola ležiaca na polostrove Attika je vzhľadom k veľkému počtu zachovalých pamiatok je historicky nesmierne významná a tiež turisticky veľmi atraktívna. Mnohí dokonca považujú Atény za jedno z najkrajších miest Európy.

Za vlády Peisistrata v roku 547 došlo k veľkému rozkvetu mesta a bol vybudovaný chrám na Akropole zasvätený bohyni Aténe, ktorý je dnes najvýznamnejšou pamiatkou. Zlatým obdobím pre mesto bola vláda Perikla. V roku 395 sa Atény stali súčasťou Východorímskej ríše a význam mesta začal upadať. Nového rozmachu sa Atény dočkali až v 12. storočí, kedy došlo k obnoveniu starovekej agory, výstavbe mnohých chrámov a kostolov a rozvoju byzantského umenia.

Počasie a teplota mora – Attika (Atény, Athens)

Sea water temperature

 

V 15. storočí ovládli mesto Turci a prestavali ho podľa svojich predstáv. Vojna za nezávislosť, prebiehajúca v roku 1822, bola úspešná a Turci boli vyhnaní z Atén. Nie však na dlho, vrátili sa o štyri roky neskôr a potlačili grécke povstanie. Grécko nakoniec v roku 1830 vyhlásilo nezávislosť a za dva roky sa Atény stali hlavným mestom štátu.

Súčasná architektúra Atén je veľmi rôznorodá, odráža sa na nej kozmopolitné osídlenie. Nájdete tu veľký počet pamiatok, ktoré sú významné ako historicky, tak i kultúrne, nie je sa tak čomu diviť, že hlavným zdrojom príjmov metropola je turistický ruch. Pamiatky, ktoré sa v meste nachádzajú, sú odrazom najrôznejších historických čias, k videniu sú zachované pôvodné starogrécke pamiatky, pamiatky na dobu rímskeho impéria, byzantské svätyne aj výdobytky modernej gréckej architektúry.

K videniu je tu tiež veľa replík antických budov, ktoré však boli vybudované na konci 19. storočia. Na námestiach a v parkoch môžete obdivovať antické sochy gréckych bohov, filozofov a hrdinov boja za nezávislosť Grécka.

Ponuka pobytov – Grécko, Atény, Attika

 


Neprehliadnuteľnou dominantou Atén je Akropola alebo Horné mesto, ktoré bolo v minulosti náboženským centrom mesta. Vrchol zdobí mramorová stavba Parthenónu, ktorý sa datuje na rok 438 pred Kristom. Ide o vznešenú stavbu postavenú v dórskom štýle, ktorá v súčasnosti patrí k najzaujímavejším a tiež najzachovalejším antickým pamiatkam v celom Grécku.

Ďalšou zaujímavou pamiatkou je Agora, miesto, kde sa odohrával obyčajný život Aténčanov. Stávali na nej školy, kúpele, domy i trhoviská. Vo vzdialenosti asi 100 metrov od Agory je možné si prehliadnuť Rímske fórum a Veternú vežu, ktoré patria k najvzácnejším pamiatkam mesta. K ďalším významným stavbám zaraďujeme mešitu Fethiye Tzami z roku 1458 alebo Hadrianovu knižnicu.

Turisti často navštevujú aténske námestie Monastiraki, ktoré je rušným centrom obchodu. V strede námestia stojí byzantský chrám a neďaleko neho sa rozkladá cintorín Kerameikos, v ktorom sa pochovávali už v 12. storočí. V tejto štvrti sa nachádza aj katedrála Plateia Mitropoleos vyzdobená pôvabnými sochárskymi prácami, Tsistarákiho mešita z roku 1759 a mešita Fethyie, v ktorej sídli Kyriazópoulovo múzeum.

Vyhľadať najlepšie zájazdy – Grécko 2019

 


Na východnom a severnom úpätí Akropoly sa rozkladá štvrť Plaka ukrývajúca množstvo zaujímavých inštitúcií, ako je napríklad Múzeum gréckeho ľudového umenia, Múzeum Kanellopoulos alebo Múzeum ľudových nástrojov. Oblasť je však známa aj množstvom barov, reštaurácií, kaviarní a taverien a nočného života. Centrum Atén tvorí námestie Syntagma, na ktorom sídlia významné inštitúcie a obchodné spoločnosti. Na námestí nájdete budovu gréckeho Parlamentu, Kráľovský palác, Národnú knižnicu, Univerzitu aj Akadémiu umení. V blízkosti námestia Syntagma sa nachádzajú ruiny jedného z najväčších gréckych chrámov (chrám Dia Olympijského).

Vynechať by ste nemali ani prehliadku štvrti Kolonaki, ktorá je plná galérií, starožitností a butikov s módnym oblečením. Najznámejšou nákupnou ulicou je Bukureštská ulica. Navštíviť v Kolonaki môžete zaujímavé Múzeum kykladského umenia, ktoré bolo otvorené v roku 1986 a ukrýva zbierku 5000 rokov starých umeleckých artefaktov pochádzajúcich z Kykladských ostrovov. Ďalším atraktívnym múzeom je obrovské múzeum Benaki, ktoré sa snaží uchovať a chrániť kultúrny odkaz helenizmu.

Turisti často smerujú tiež k 277 metrov vysokému vrchu Lykavittos, na ktorom stojí kaplnka sv. Juraja čiže Agios Georgios. Centrom nočného života a nákupov je aj námestie Omonoia. V rovnomennej štvrti nájdete jedno z najväčších turistických lákadiel metropoly a to Národné archeologické múzeum patriace k najvýznamnejším inštitúciám svojho druhu na svete. Jeho súčasťou sú obsiahle expozície mykénského umenia, antického sochárstva a vázového maliarstva.

Atény toho ponúka samozrejme oveľa viac, preto aby ste mesto aspoň čiastočne poznali, treba tam stráviť najmenej niekoľko dní.Booking.com