Benátky, taliansky Venezia, sú mestom, ktoré pozná celý svet. Možno pre jeho nádherné historické stavby, úzke kanály, ktoré nahrádzajú cesty, alebo pre romantickú atmosféru, ktorá v ňom panuje. Benátky sú jednoducho pojmom a stali sa častým cieľom mnohých turistov, ale aj filmárov. Mesto, ktoré bolo postavené na lagúne, má skrátka každému čo ponúknuť.
Dejiny Benátok siahajú do roku 421, kedy sa do miest, kde sa dnešné mesto nachádza, sťahovali ľudia z Ríma. Ten bol totiž sužovaný nájazdmi Gótov, ktorí pustošili a pálili všetko, čo im stálo v ceste. Ľudia sa tak s cieľom lepšej ochrany usadili práve na ostrovoch uprostred lagúny. Jedna z prvých osád bola založená u dnešného mosta Ponte di Rialto.
Počasie a teplota mora – Benátky
Pravdepodobne najstaršou stavbou, ktorú sa podarilo zachovať z obdobia založenia Benátok je katedrála Santa Fosca na ostrove Torcello z počiatku 5. storočia. Benátky sa v 9. storočí stali významným mocenským centrom a sebavedomým mestom. Ovládali veľké územie a vďaka svojej strategickej polohe boli len ťažko zraniteľné.
Hoci nemali pozemkové ani surovinové zázemie, orientovali sa na výhodný obchod s Orientom. Mali silné vojnové loďstvo a stali sa bohatou republikou s vlastnými zvolenými orgánmi. Po viac ako 1000 rokov existencie benátskeho štátu stáli na jeho čele dóžovia. V roku 1797 si mesto obsadil Napoleon a po sérii historických zvratov sa stalo súčasťou Talianska.
Až do roku 1846 mali Benátky ostrovný charakter, potom došlo k vybudovanie železničného násypu, ktorý mesto spojil s pevninou. Dodnes sa však podstatná časť života mesta deje na vode a život miestnych obyvateľov je s vodou neodmysliteľne spojený. Domy sú vystavané na dubových koloch, medzi nimi plávajú gondoly a cez kanály sa klenú početné kamenné mosty (celkom okolo 400). Kanálov sa tu nachádza okolo 100. Tým hlavným je však 4 km dlhý a viac ako 70 metrov široký Canal Grande. Spája hlavnú stanicu s námestím sv. Marka.
Prechádzka ulicami mesta na gondolách patrí medzi obľúbené turistické atrakcie, v Benátkach však stojí za to navštíviť tiež početné pamiatky, ktoré sú väčšinou monumentálne a ich prevedenie je z umeleckej stránky viac ako dokonalé. Možné je tu naraziť na domy zo štyroch architektonických období - byzantského, románskeho, gotického a renesančného.
Ponuka pobytov – Taliansko, Benátky
Snáď najvýznamnejšou stavbou Benátok je Dóžov palác (Palazzo Ducale), ktorý je považovaný za jednu z najkrajších gotických stavieb na svete. Začal sa stavať v roku 1314 a stal sa impozantným symbolom benátskej moci. Na západnej strane meria 75 a na južnej strane 71,5 metra. Jeho prehliadka je pre každého návštevníka Benátok takmer povinnosťou, očarujúci je totiž nielen zvonku, ale aj zvnútra.
Často navštevovaným miestom v Benátkach je námestie sv. Marka (Piazza San Marco), ktoré vzniklo niekedy v 9. storočí. Vzhľadom na to, že ide o najnižšie položené miesto v meste, je bohužiaľ niekoľkokrát do roka pravidelne zaplavované. Námestie obklopujú slávne benátskej budovy, ako je Basilica di San Marco, ktorá je neodmysliteľným symbolom Benátok. Námestie zdobí aj vysoká Campanila, z ktorej sa ponúka úchvatný pohľad na mesto a lagúnu, nájdete tu tiež Museo Correr a početné historické kaviarne.
Vyhľadať najlepšie zájazdy – Taliansko 2019
Súčasťou Benátok sú tiež krásne kostoly, ako je Santa Maria Gloriosa dei Frari a Santi Giovanni e Paolo (nazývaný tiež San Zanipolo). K menej významným kostolom potom patrí napríklad Santa Maria della Salute a San Zaccaria. Svojou krásou sa však kostoly väčšinou porovnávať nemôžu, aj tie najmenšie v sebe skrývajú neskutočné poklady.
S Benátkami sú spojené aj početné múzeá a galérie, ktoré opatrujú diela benátskych majstrov, ako boli Tizian, Tintoretto alebo Veronese. Dvoma hlavnými galériami sú Accademia a Collezione Peggy Guggenheim. V Gallerii dell'Accademia sú uložené jedny z najlepších obrazov z obdobia renesancie. Táto galéria bola založená v roku 1750 ako akadémia umenia a od tej doby patrí k najnavštevovanejším inštitúciám v Benátkach.
Booking.com