Dovolenka, zájazdy, ubytovanie, pobyty 2019

Biograd na Moru, Severná Dalmácia, Chorvátsko – pobyty, zájazdy, dovolenka

Biograd-Chorvatsko-Severna-Dalmacia_dovolenka_pobyt_ubytovanie

Približne 30 kilometrov južne od Zadaru sa nachádza obľúbené prázdninové letovisko Biograd na Moru, ktoré bolo v minulosti sídlom chorvátskych kráľov. Mestečko bolo postavené na pobreží v blízkosti Pašmanského prielivu a je obklopené zálivmi Soline a Bošana.

História Biogradu na Moru siaha ďaleko do stredoveku, kedy bol nazývaný Alba Civitas, teda Biele Mesto. Najväčší rozvoj mesto dosiahlo v 11. a 12. storočí za vlády chorvátskych kráľov a za vlády kráľa Petra Krešimira IV., kedy Biograd na Moru bol dokonca hlavným mestom krajiny. V polovici 11. storočia tu bolo založené biskupstvo, začiatkom 12. storočia tu bol korunovaný Koloman – kráľ Uhorska, Chorvátska a Dalmácie.

Počasie a teplota mora – Biograd na Moru

Sea water temperature

 

V roku 1125 mesto napadli a takmer zrovnali so zemou Benátčania. Nakoniec ho obnovili zadarskí utečenci a pomenovali Zara Vecchia. Neskôr však došlo k prijatiu pôvodného názvu Biograd. Od 15. storočia patrilo mesto Benátčanom, ale v roku 1646 bolo znovu zničené Turkami. Od tej doby už Biograd nikdy nezískal späť svoje vedúce postavenie.

Z historických pamiatok kráľovského mesta zostali len úlomky múrov a odkryté základy. Za návštevu tak stojí predovšetkým Vlastivedné múzeum s archeologickou expozíciou a zbierkou sklenených, bronzových a medených predmetov. Väčšina z nich pochádza z benátskej lode, ktorá sa potopila v Pašmanskom prielive a následne bola vyzdvihnutá zo dna. K najzaujímavejším pamiatkam mesta patrí barokový kostol sv. Anastázie z polovice 18. storočia. Asi o 100 rokov mladší je kaplnka sv. Rocha.

Ponuka pobytov – Chorvátsko, Biograd na Moru


V súčasnosti je Biograd na Moru jedným z najobľúbenejších turistických letovísk na pobreží Jadranského mora. Turistom ponúka nádherné kamienkové pláže, malebné zátoky, krásnu prírodu a azúrovo čisté more.

Hlavnou plážou mesta je Dražica - ide o veľkú, kamienkovú a borovicami lemovanú pláž, ktorá má pozvoľný vstup do mora, preto je vhodná aj pre malé deti. Je vybavená kabínkami, sprchami a vyskúšať na nej môžete rad zábavných a športových atrakcií. Pre čistotu vody bola dokonca vyznamenaná tzv. Modrou vlajkou.

Vyhľadať najlepšie zájazdy – Chorvátsko 2019

 


V miestnych reštauráciách môžete ochutnať špeciality domácej i medzinárodnej kuchyne, nenechajte si ujsť čerstvé plody mora pripravené tradičným dalmatinským spôsobom. Športovo založení turisti si v letovisku Biograd na Moru tiež prídu na svoje, dajú sa tu vykonávať snáď všetky vodné športy od potápania cez windsurfing až po jachting. Milovníci tenisu iste ocenia tunajšie veľké tenisové stredisko s 20 kurtmi, ktoré sú umiestnené v príjemnom lesíku, juhovýchodne od centra mesta.

Biograd na Moru je ideálnym miestom pre rodinnú dovolenku. Svou oblibu si městečko získalo také díky blízkosti tří národních parků – Paklenica, Kornati a Krka. Zaujímavý je tiež prírodný park Telašćica.Booking.com