V severovýchodnej časti Egejského mora sa na ploche 842 kilometrov štvorcových rozkladá ostrov Chios, ktorý je piatym najväčším gréckym ostrovom. Patrí medzi súostrovia Kyklady a susedí s ostrovmi Mykonos, Syros či Naxos. Vďaka svojim dlhým plážam, krištáľovo čistému moru, vôňu jazmínu a atraktívnym pamiatkam sa stal vyhľadávanou turistickou lokalitou.
Celková dĺžka pobrežia ostrova Chios je 213 km. Severovýchodnú časť ostrova lemujú menšie ostrovy Oinousses, Passas, Pontikonisi a Vatos. Na severozápade sa z mora vynára väčšia Psara, menšia Antispara a miniatúrne Katonissi.
Povrch ostrova Chios je veľmi rozmanitý, nájdete tu pobrežné nížiny, kopcovité stráne, úrodné údolia, náhorné plošiny aj vysoké hory. Najvyšším vrcholom je Pelinaios dosahujúci nadmorskú výšku takmer 1300 metrov. Ostrov je možné rozdeliť na tri časti. Severnú Voreiochoru lemuje pohorie s riedko osídlenými oblasťami, centrálnu Kambochoru tvorí rovina s hlavným mestom Chios a dedinami a južnú Mastichochoru s početnými mastixovými dedinkami.
Počasie a teplota mora – Chios
Chios v minulosti preslávil predovšetkým ako producent živice zvanej mastix, ktorá sa používala ako kadidlo. Zbiera sa zo stromu, ktorý je príbuzný pistácie. Tento strom je pre stredomorie typický, ale mastix sa z neho zbieral predovšetkým na Chiosu.
Ostrov bol známy už v staroveku, vďaka svojej strategickej polohe medzi Tureckom a Gréckom bol častým cieľom pirátov a dochádzalo na ňom k striedaniu kultúr. Príjmy mu zabezpečoval obchod s mastixom. V súčasnosti sa na tradíciu zberu mastixu alebo výroby keramiky stavajú turistické atrakcie.
Na Chiosu panuje stredomorské podnebie, ktoré umožňuje rekreáciu po celý rok. Hlavná sezóna trvá od mája do októbra. Teploty sa šplhajú nad 30 stupňov Celzia, ale vzduch je našťastie ochladzovaný príjemným morským vánkom. Zimy sú tu mierne, občas daždivé, ale skvele sa hodia na poznávanie pamiatok a pešiu turistiku. Tento kykladský ostrov je navyše známy opojnými vôňami vzácnej flóry, ktorým sa nedá uniknúť. Stretnete sa s nimi vo vnútrozemí ostrova, kde sa na kopcoch pestujú divoké tulipány, granátové jablká, jazmín a figy.
V súčasnosti je Chios vyhľadávaný pre svoje krásne historické pamiatky a nedotknutú prírodu. Zatiaľ ostrov odoláva masovej turistike, preto je možné na ňom nájsť aj veľmi pokojné miesta, na ktorých ako by sa zastavil čas. Je tu možné zoznámiť sa s typickým životom ostrovanov a spoznať ešte to pravé Grécko. Na ubytovanie slúžia malé rodinné hotelíky, penzióny alebo vilky.
Ponuka pobytov – Grécko
Hlavným mestom je rovnomenný Chios nachádzajúce sa na východnom pobreží ostrova. Dominuje mu stará mešita Mecidige, v ktorej sa nachádza Byzantské múzeum. V meste môžete navštíviť ešte ďalšie tri múzeá - archeologické, námorné a ľudové. V Chiosu sídli dokonca ekonomická fakulta Egejskej univerzity, vďaka ktorej je tu aj mimo turistickej sezóny pomerne živo.
V juhovýchodnej časti mesta sa rozkladá Hradná štvrť, kde sú k videniu pozostatky mestského opevnenia. Centrum je pretkané úzkymi uličkami, ktoré ukrývajú rad obchodíkov, kaviarní a taverien. V meste Chios žije takmer polovica obyvateľov ostrova. Neďaleko hlavného mesta sa nachádzajú neomietnuté veterné mlyny, ktoré sú typickou ukážkou miestnej architektúry.
Za návštevu na ostrove stojí kláštor Nea Moni ukrytý v zalesnenom údolí, ktorý ukrýva nádherné mozaiky z byzantského obdobia. Na Chiosu nájdete tiež jednu z pamiatok UNESCA, ide o dedinku Pyrgi, ktorej domčeky sa pýšia krásnou sgrafitovou výzdobou. Uniknúť by vám nemali ani ďalšie rybárske dedinky na severovýchodnom pobreží ostrova. Za videnie stojí aj kláštor Agii Pateres.
Vyhľadať najlepšie zájazdy – Grécko 2019
Obľúbené turistické letoviská sú rozptýlené skôr na juhovýchodnom pobreží ostrova. Často navštevované sú napríklad Karfas, Emporios, Megas Limnionas a Agia Fotini. Všetky ponúkajú príjemnú atmosféru i dostatočné zázemie pre úžasnú dovolenku.
Pobrežie je lemované krásnymi plážami, ktoré majú väčšinou pozvoľný vstup do čistého Egejského mora. Niektoré sú piesočnaté, iné kamienkové a naozajstným unikátom sú pláže pozostávajúce z čiernych kamienok. Takú nájdete napríklad na juhu ostrova pri letovisku Emporios.
Pobrežie priťahuje záujemcov o vodné športy, darí sa tu surfingu, windsurfingu, kitesurfingu a plachtenie všetkého druhu. Od severu a severozápadu sem prúdia pomerne silné vetry, ktoré niekedy vytvárajú aj väčšie vlny. Jednou z najobľúbenejších pláží je Karfas, ktorá leží pri rovnomennom rezortu. Ponúka kompletný servis s reštauráciami, barmi, obchodíkmi, požičovňami automobilov, športového vybavenia, atď. U väčšiny pláží na ostrove Chios však takúto vybavenosť nečakajte, sú skôr prírodné.
Booking.com