Dovolenka, zájazdy, ubytovanie, pobyty 2019

Dubrovník, Južná Dalmácia, Chorvátsko – pobyty, zájazdy, dovolenka

Dubrovnik-Chorvatsko-Dalmacia_dovolenka_pobyt_ubytovanie

Dubrovník (Dubrovnik) je stredoveké mesto, známe aj ako perla Južnej Dalmácie. Mesto sa pýši slávnou históriou, dlhou tradíciou námorníctva a množstvom vzácnych kultúrno-historických pamiatok. Staré mesto je známe dvojitými hradbami s 20 vežami a bastiónmi, nádhernými cirkevnými pamiatkami, fontánami a domami s typicky červenými alebo žltými strechami. Pre svoju historickú hodnotu je Dubrovník zapísaný v zozname svetových kultúrnych pamiatok UNESCO.

Najatraktívnejšie letovisko Chorvátska a zároveň starobylé mesto s prístavom je lákavým cieľom pre mnoho turistov. Mesto ležiace na južnom cípe Dalmácie je chránené horou Srdj, ktorá sa za mestom týči do výšky 412 metrov. Mesto vyniká príjemným miernym podnebím a bujnou stredomorskou vegetáciou.

Vo vnútri mesta obklopeného mohutnými hradbami dýcha história z každého domu. Toto chorvátske prístavné mesto nachádzajúce sa na úpätí vápencového pohoria Popovo polje s umelecky a historicky unikátnymi stavbami však v nedávnej občianskej vojne utrpelo značné škody. Jeho postupnú obnovu financovala v prvom rade organizácia UNESCO.

Počasie a teplota mora – Dubrovník

Sea water temperature

 

Starobylý ráz Dubrovníka utvára jedinečný fortifikačný systém. Staré mesto je lemované masívnymi hradbami v dĺžke 1 940 metrov. Mohutnosť hradieb v šírke 3 až 6 metrov a výškou až 25 metrov, ktoré sa stavali od 8. do 17. storočia, spoľahlivo odradili všetkých útočníkov. Súčasťou opevnenia sú mohutné valcové veže, samostatné pevnosti a kasematová pevnosť.

Za miestnu najnádhernejšiu stavbu je pokladaný Kniežací palác, v ktorom dnes sídli múzeum. Najdôležitejšou pamiatkou námestia Luža je palác Sponza, ktorého budova predstavuje spojenie gotiky a renesancie, ktoré je typické pre celé jadranské pobrežie. Na nádvorí paláca sa vo večerných hodinách konajú koncerty klasickej hudby.

Na kúpanie je v Dubrovníku veľa krásnych miest. Mestské kúpalisko Banje leží juhovýchodne od starého mesta. Z peknej a udržiavanej pláže, ktorú tvoria drobné kamienky a hrubší piesok, je nádherný výhľad na historické centrum. V blízkosti starého centra pred bránou Pile sú ďalšie dve pláže.

Je možné sa vykúpať tiež priamo v historickom centre pod opevnením, kde vedú dva malé strmé zostupy k moru z ulice Ispod mira. Sú tam malé plošiny na slnenie a kovové schodíky do mora (toto miesto je vhodné len pre plavcov). Východne od historického jadra v blízkosti kláštora Sv. Jakov je možné využiť kamienkovú pláž Sv. Jakov.

Ponuka pobytov – Chorvátsko, Dubrovník

 


Hlavné mestské kúpalisko s piesočnatou plážou nájdu návštevníci v zálive Sumartin v časti Lapad. Na hotelové pláže v mestských častiach Lapad a Babin Kuk vstup je povolený aj pre verejnosť. Naturistická pláž sa nachádza v blízkosti hotela Dubrovník President. Ďalšie naturistické pláže sa nachádzajú aj na okolitých ostrovoch (Koločep a Lopud). Na blízkom ostrove Lokrum sa nachádza niekoľko piesočných pláží a jedna naturistická, ktorá je obklopená bujnou vegetáciou. Návštevníci sa tam dostanú zo starého prístavu v historickom centre.

Na pláži Kopakabana a v hoteli Dubrovnik Palace sú k dispozícii potápačské centrá. Jachtu alebo motorový čln je možné si prenajať v hlavnom mestskom prístave Gruž a v ACI maríne v Komolci. V takmer všetkých hoteloch sú k dispozícii požičovne športového vybavenia. Skvelé podmienky pre športové aktivity nájdu športovci na polostrove Lapad. V tunajšom jazdeckom centre je možné vyskúšať aj jazdu na koni.

Vyhľadať najlepšie zájazdy – Chorvátsko 2019

 


Najnavštevovanejšie miesto na celom jadranskom pobreží, Dubrovník a okolie, ponúka úžasnú zmes najrôznejších turistických atrakcií a zapáči sa ako priaznivcom pokoja a pohody, tak aj tým, ktorí vyhľadávajú zábavu a čulý nočný život. K Dubrovníku patrí nielen bohatá história, ale aj múzeá, galérie, tradičné kaviarne a štýlové reštaurácie ponúkajúce exotické pokrmy z morských plodov.

V meste je stále divadlo a sú tu pravidelne organizované hudobné festivaly a početné kultúrne podujatia. Každoročne sú tu usporiadané Dubrovnícke letné hry, festival hudby, divadla a folklóru, ktorý sa odohráva na mnohých vonkajších javiskách, ktorým slúžia historické pamiatky ako autentické kulisy. Návštevníci mesta Dubrovnik sa môžu vydať do barov či hotelov s diskotékami a tanečnými terasami. Veľa nočných klubov sa nachádza na polostrove Lapad.Booking.com