Dovolenka, zájazdy, ubytovanie, pobyty 2019

Epirus, Grécko – pobyty, zájazdy, dovolenka

Epirus-Grecko-Ubytovanie-dovolenka-zajazd

Na ploche 9200 kilometrov štvorcových sa rozprestiera grécky kraj Epirus, ktorý obýva okolo 350 000 ľudí. Je to kraj skrytých horských dediniek s tradičnou ľudovou architektúrou i krásneho pobrežia Iónskeho mora. Napriek tomu patrí k najchudobnejším regiónom v Grécku, turistika je tu len slabo rozvinutá.

Z historického a geografického pohľadu oblasť Epirus, ležiaca na juhovýchode Balkánskeho polostrova, sa delí medzi Gréckom a Albánskom. Grécku však patrí až 80% územia. Na juhu je kraj od zvyšku kontinentálneho Grécka oddelený hlbokým zálivom Amvrakikos. Pri pobreží Epiru leží ostrov Korfu, ktorý však nie je súčasťou Epiru, ale spadá pod Iónske ostrovy.

Počasie a teplota mora – Epirus (Parga)

Sea water temperature

 

Epirus je na západe ohraničený Iónskym morom a na jeho pobreží je rozosiatych niekoľko významných prístavov, ktoré donedávna zabezpečovali regiónu jediný kontakt s okolitým svetom. Vzhľadom k blízkosti Albánskych hraníc, je obyvateľstvo okrem etnických Grékov tvorené aj početnými menšinami Albáncov a Arumunov (príslušníkov rumunskej národnosti žijúcich najmä v horských oblastiach).

Epirus prelína mohutný masív Pindos, ktorého vrcholy dosahujú nadmorské výšky okolo dvoch tisíc metrov. Vysoké vápencové pohorie určuje drsný ráz tohto kraja a je veľkým lákadlom predovšetkým pre milovníkov horolezectva. Epirus je pomerne bohatý na vegetáciu, ktorú tvoria najmä husté ihličnaté lesy, ktoré sú domovom divokej zveri. Epirus sa môže pochváliť primátom v ročnom úhrne zrážok, na žiadnom inom mieste v Grécku totiž nie je vyššia. Môžu za to vetry prichádzajúce z Iónskeho mora.

Klimatické podmienky sú tak na Epiru pomerne mierne a letné teploty príjemné. Dosahujú o tri až o päť stupňov nižších hodnôt ako je tomu v iných gréckych regiónoch. Vzhľadom k nie príliš úrodnej a kopcovitej krajine sa tu len ťažko rozvíja poľnohospodárstvo a nie sú tu ani žiadne nerastné suroviny. Všetok priemysel a poľnohospodárstvo sú koncentrované len v okolí mesta Ioánnina. Vyváža sa predovšetkým olivový olej a tabak.

Ponuka pobytov – Grécko, Epirus

 


Na samotnom juhu sa nachádza mesto Arta, ktoré má ideálne podnebie pre pestovanie citrusov, najmä pomarančov a citrónov. Rovnako, ako v minulosti, obyvatelia sa venujú aj dnes hlavne chovu oviec, kôz a výrobe syra. Pastierstvo, rovnako tak ako rybolov, je však v poslednej dobe na ústupe. Turistika sa v Epiru postupne rozvíja, ale oproti iným gréckym regiónom ešte je iba, ako sa hovorí, "v plienkach".

Aj keď nie je Epirus bohatý na plodiny a nemá rozvinutý cestovný ruch, tým, ktorí na túto oblasť zavítajú, môže ponúknuť doslova výlet do minulosti. Krajina je plná najrôznejších pamiatok na obdobie rímskej, byzantskej či osmanskej nadvlády. Milovníci histórie budú určite nadšení z trosiek starobylého rímskeho mesta Nikopolis založeného v roku 30 pred Kristom po bitke pri myse Aktio. Vtedy cisár Oktavián (neskôr nazývaný Augustus) vyhral nad Markom Antoniom a egyptskej kráľovnej Kleopatrou, ktorá bola jeho spojencom.

Ďalším zaujímavým miestom je tajuplná starobylá veštiareň Nekromation, v ktorej boli v dávnych dobách vykonávané veštby budúcnosti. Ľudia sa pri nich údajne stretávali s duchmi mŕtvych. Podľa Homéra tu prvýkrát objavil aj sám Odyseus, ktorý hľadal cestu na rodnú Ithaku.

Vyhľadať najlepšie zájazdy – Grécko 2019

 


Za prehliadku stojí tiež pamätník Zallogo, kam sa dostanete po 410 schodoch. Pamätník bol postavený na pamiatku 56 žien a ich detí, ktoré v roku 1803 spáchali samovraždu skokom z vrcholov tunajších skál. Vziať si život im bolo milšie, než aby boli zotročené Turkami. Pamätník uctievajúce tento čin dodnes dominuje celej oblasti a je z neho nádherný výhľad do okolia.

Epirus je však rajom nielen pre záujemcov o históriu a dejiny Grécka, ale aj pre milovníkov prírody. Oblasťou mimoriadneho ekologického významu je tok bájnej rieky Acheron, ktorá tu vytvára úžasné scenérie a hlboko sa zarezáva do kaňonu. Tunajší ekosystém bol dokonca zaradený do medzinárodného programu na ochranu prírody.

Na svoje si tu prídu tiež vyznávači adrenalínových športov, ktorí môžu vyskúšať canyoning cez vápencovú tiesňavu proti prúdu rieky. Skvelým oddychom potom môže byť posedenie v taverne v blízkosti brehu Acheronu, kde ochutnáte napríklad jahňacinu s grilovanými paprikami.

Tradičnú ľudovú architektúru je možné si pozrieť v oblasti Zagoria, v mestečku Metsovo a tiež v starej časti mesta Ioánnina. V blízkosti sa rozprestiera nádherné jazero a tiež jaskyňa Perama dlhá 1700 metrov, ktorá bola objavená v roku 1942. Ak sa chcete venovať len relaxácii a sladkému ničnerobeniu, vydajte sa na pláž Alonaki Beach, ktorá je považovaná za najkrajšiu v celom Epiru. Na svoje si tu prídu dokonca aj potápači.Booking.com