Dovolenka, zájazdy, ubytovanie, pobyty 2019

Gradac, Makarská riviéra, Chorvátsko – pobyty, zájazdy, dovolenka

Gradac-Chorvatsko-Makarska-Riviera_dovolenka_pobyt_ubytovanie

V južnej časti Makarskej riviéry sa rozprestiera mestečko Gradac, ktoré je z jednej strany ohraničené mohutným horským masívom Rilić a zo strany druhej je lemované modrými vodami Jadranského mora. Pýchou Gradacu je 6 kilometrov dlhá pláž Gornja Vala, ktorá je najdlhšia v celej východnej časti Jadranu.

Gradac leží v blízkosti ústia rieky Neretvy do Jadranského mora a je tak najjužnejším turistickým strediskom na Makarskej riviére. V súčasnosti tu žije okolo 3600 stálych obyvateľov, ktorí sú zamestnaní väčšinou v oblasti turistického ruchu. Niektorí z nich sa však stále zaoberajú poľnohospodárstvom, pastierstvom alebo rybolovom.

Počasie a teplota mora – Gradac

Sea water temperature

 

Osídlenie tejto oblasti je datované do doby bronzovej a staršej doby železnej, čo dokazujú aj mnohé archeologické nálezy. Rímania, ako prví na tomto mieste, založili osadu s názvom Labineca, v 17. storočí tu už stál obranný hrádok Lapčan a nakoniec tu vyrástlo rybárske mestečko Gradac. Turistický ruch sa tu začal rozvíjať v roku 1919, kedy tu bol vystavaný prvý hotel.

V súčasnosti je možné ubytovanie v mnohých kvalitných hoteloch, vilách, apartmánoch a takisto v súkromných domoch. Z Gradacu sa stalo vyhľadávané turistické centrum, ktoré ponúka potrebné ubytovacie, stravovacie i rekreačné možnosti.

Gradac je veľmi atraktívna lokalita aj z historického hľadiska, ukrýva totiž množstvo pamiatok, ktoré sa väčšinou podarilo zachovať v dobrom stave. Mestu dominujú dve veže zo 17. storočia, ktoré boli súčasťou pevnosti, ktorá bola vybudovaná na vyvýšenom mieste na obranu proti Turkom. Ďalšou významnou stavbou je farský kostol sv. Mihovila, ktorý opatruje cenné sakrálne pamiatky. Prezrieť si tu môžete mramorové oltáre so sochami, medzi ktorými je aj drevená socha sv. Rocha.

Ponuka pobytov – Chorvátsko, Gradac

 


Gradac
však nepriťahuje návštevníkov len bohatou históriou, ale aj svojim prekrásnym pobrežím, ktoré je lemované širokými a dlhými plážami. Najznámejšia je už spomínaná Gornja Vala tiahnuci sa v dĺžke 6 kilometrov. Je lemovaná borovicami a palmami, ktoré poskytujú príjemný tieň. Tvoria ju drobné kamienky a má mierny vstup do priezračne čistého mora, vďaka čomu si ju obľúbili aj rodiny s malými deťmi.

Na plážach je možné sa venovať najrôznejším druhom vodných športov, romantické duše však ocenia prechádzky pri západe slnka. Kto má záujem, môže využiť služby miestneho potápačského klubu. Z ďalších športových aktivít sa ponúka jazda na bicykli, tenis či plážový volejbal.

Vyhľadať najlepšie zájazdy – Chorvátsko 2019

 


Pozdĺž pláže vedie krásna a príjemná promenáda. Prechádzky je možné spestriť prehliadkou nespočetného množstva obchodíkov a stánkov so suvenírmi, alebo posedením v kaviarni či pizzérii. Určite by ste nemali vynechať ani návštevu miestnej cukrárne, kde vám zmrzlinár natočí takú zmrzlinu, ktorú ani nebudete môcť zjesť. Na koncoch promenády sa nachádzajú diskotéky a bary zabezpečujúce zábavu až do neskorých nočných hodín.

Na kopcoch v okolí mesta Gradac rastú olivovníky a viniče. Mesto je obklopené zeleňou, ktorá láka na prechádzky a pešie výlety. Súčasťou mestečka je tiež malý prístav, v ktorom kotvia menšie lode a jachty. Ak by ste sa chceli zúčastniť niektorej z ľudových slávností, navštívte Gradac v júli, kedy sa tu koná Gradacká turistická noc. Na koniec septembra pripadajú oslavy svätého Michala.

Z Gradacu sa ponúka veľa poznávacích výletov, napríklad k Bačinským jazerám, Kravickým vodopádom alebo do vnútra pohoria Biokovo. Loďou je možné dostať sa na ostrov Korčula, Hvar alebo polostrov Pelješac.Booking.com