Dovolenka, zájazdy, ubytovanie, pobyty 2019

Kalymnos, Grécko – pobyty, zájazdy, dovolenka

Kalymnos-Grecko-Ubytovanie-dovolenka-zajazd

Modrozelené vody Egejského mora omývajú ostrov Kalymnos, ktorý je štvrtým najväčším ostrovom Dodekanézskeho súostrovia. Je situovaný asi 100 kilometrov severozápadne od ostrova Kos, v blízkosti pobrežia Turecka. Kalymnos je podľa rozlohy pomerne malý, ale má pestré prírodné krásy.

Krásna príroda je práve tým, čo na tento grécky ostrov láka turistov z najrôznejších kútov Európy. Nachádzajú sa tu mohutné skaly, pobrežie s prevažne okruhliakovými plážami, hornaté vnútrozemie a takisto pestrofarebný podmorský svet v okolitých vodách. Tunajšie dedinky sa skladajú z bielich domčekov.

Počasie a teplota mora – Kalymnos

Sea water temperature

 

Povrch Kalymnosu je o niečo drsnejší, ako na okolitých ostrovoch, krajina je prevažne suchá s minimálnou vegetáciou, väčšinu územia pokrývajú členité skalné oblasti. Skaly sú prevažne vápencové, na mnohých miestach sa zvažujú až k moru, kde vytvárajú jaskyne a najrôznejšie tajomné zátoky. V niektorých častiach ostrova je k videniu aj vulkanická hornina, ktorá je pozostatkom dávnej tektonickej činnosti. Jednu vyhasnutú sopku môžete navštíviť v blízkosti turistického strediska Kantouni.

Západné pobrežie je lemované romantickými zátokami, plážami a sú na ňom roztrúsené tiež početné dedinky. Východná časť je oproti tomu pomerne pustá. Aj tak na prvý pohľad nehostinný ostrov, ako je Kalymnos, ukrýva vo vnútrozemí dve úrodné údolia menom Vathi a Pothia. Pestujú sa v nich citrusy, predovšetkým pomaranče, ale aj olivy a vínna réva.

Zaujímavé sú tiež okolité vody Egejského mora, v ktorých sa po viac ako 500 rokov zbierajú morské huby. Kalymnos je najväčším gréckym náleziskom týchto húb, ktoré boli a sú základom živobytia miestnych obyvateľov. Morské huby patria tiež k najobľúbenejším suvenírom, ktoré si turisti odnesú, ako spomienku na dovolenku, ktorú prežili na Kalymnose.

Ponuka pobytov – Grécko, Kalymnos

 


Ostrov je rajom potápačov a tiež horolezcov, ktorí sa prevažne v jarnom období vydávajú zdolávať tunajšej strmé skaly. Na ostrove sa nachádza celkom 43 lezeckých sektorov. Po náročnom fyzickom vypätí sa môžete vydať okúpať do osviežujúcich vôd Egejského mora, vyskúšať si niektorý z rekreačných vodných športov, ako je windsurfing, parasailing, jazdu na vodných lyžiach alebo skútroch. Večer si potom môžete spríjemniť posedením v miestnych krčmičkách, ktoré majú pestrú ponuku jedál i nápojov.

Kalymnos je veľmi bohatý aj z historického hľadiska, o čom svedčí veľké množstvo archeologických nálezov. Osídlenie ostrova je datované niekedy do 11. storočia pred Kristom. Nasledovala obdobie nadvlády rôznych národov, medzi ktorými boli Rímania, Benátčania, Turci, Taliani aj Nemci. Pozostatky niektorých historických pamiatok sú dnes odrazom početných prírodných katastrof, ktoré ostrov postihli, najmä zemetrasenia. Prezrieť si môžete pozostatky rímskych a byzantských stavieb, ale aj mykénske hrobky a stredoveký hrad.

Vyhľadať najlepšie zájazdy – Grécko 2019

 


Niektoré z objavených predmetov si dnes môžete pozrieť v hlavnom meste Pothia, ktoré je jedným z najzaujímavejších miest ostrova Kalymnos. Pôvodne išlo o rybársku dedinku, ktorá sa však rozrástla v krásne mesto s prístavom a dnes ukrýva veľa pekných pamiatok a zákutia. K videniu sú kostoly a kláštor, krivolaké vydláždené uličky a početné múzeá. Jednou z kurióznych atrakcií je továreň na spracovanie morských húb.

Za návštevu stojí tiež pôvodné hlavné mesto Chorio, ktorému dominuje rytiersky hrad a pozostatky starobylého kostola. Za najkrajšími plážami ostrova sa vyberte do letovísk Kantouni a Massouri. Ďalšími atraktívnymi turistickými centrami sú dedinky Myrties a Platis Yialos. Ujsť by ste si nemali nechať ani návštevu priľahlých ostrovčekov Telendos a Pserimos, ktoré boli tektonickou činnosťou od Kalymnosu oddelené pred mnohými storočiami.Booking.com