Dovolenka, zájazdy, ubytovanie, pobyty 2019

Karpathos, Grécko – pobyty, zájazdy, dovolenka

Karpathos-Grecko-Ubytovanie-dovolenka-zajazd

Medzi Rhodosom a Krétou sa vo vodách Egejského mora ako had tiahne ostrov Karpathos patriaci do súostrovia Dodecanésos. Je druhým najväčším ostrovom tohto súostrovia, na severe k nemu ešte prilieha ostrovček Saria a na juhu Kasos a Armathia. Pre Karpathos je typická divoká krásna nedotknutá príroda a tiež atmosféra pravého Grécka.

Keďže sem ešte neprenikla masová turistika, môže Karpathos ponúknuť úplne odlišný typ dovolenky, ako je len ležanie na plážach. Ostrov je plný kontrastov a dalo by sa povedať, že je jedným mohutným pohorím rozdelený na dve časti. Najvyšším vrcholom je Kali Limni dosahujúci nadmorskú výšku 1215 metrov. Vegetácia ostrova je pomerne pestrá, tvorená prevažne borovicovými lesmi, cyprusmi a olivovými hájmi. Vo vnútrozemí sa rozkladajú tiež roviny s množstvom voňavých bylín a korenín, s vinicami a ovocnými sadmi.

Počasie a teplota mora – Karpathos

Sea water temperature

 

Bol by hriech nevydať sa za poznaním tunajšej malebnej krajiny, ktorá sa dokonale spája so skvostami gréckej architektúry. Zoznámiť sa tu môžete aj s tradičným spôsobom života ostrovanov, ktorí stále nosia svojské kroje. Najmä v horských dedinkách žijú ľudia vo svojom zabehnutom rytme a dodržiavajú stáročné zvyky. Ženy pečú domáci chlieb v pôvodných starých peciach, pripravujú lahodné jedlá z čisto prírodných surovín, alebo sa venujú ručným prácam.

Aj vďaka priaznivým klimatickým podmienkam je Karpathos považovaný za ideálne miesto pre letnú dovolenku. V letných mesiacoch tu dochádza k dažďovým zrážkam naozaj len veľmi výnimočne, preto si tu na svoje prídu tak milovníci vodných športov a ležania na plážach, ako aj vyznávači aktívneho odpočinku spojeného s poznávaním.

Ponuka pobytov – Grécko, Karpathos

 


Pláže sú prevažne piesočné, ale stretnúť sa môžete aj s okruhliakovými. Za jednu z najkrajších pláží je považovaná Apella tvorená zlatistým pieskom a lemovaná zelenými stráňami a skaliskami. Azúrová voda mora vytvára dojem karibského raja. K obľúbeným plážam patrí tiež Damatrie, Kyra Panagia, Agios Nicolaos, Achata, Mikri Amopi, Diakoftis alebo Agios Thoros. Pláže rozkladajúce sa predovšetkým na juhu ostrova sú obľúbené u priaznivcov adrenalínových športov.

Vyhľadať najlepšie zájazdy – Grécko 2019

 


Medzi najnavštevovanejšie turistické strediská ostrova Karpathos patria Amoopi, Aphiartis a Pigadia, ktoré je zároveň hlavným mestom a najväčším prístavom ostrova. Atraktívna je však aj vnútrozemská dedinka Olympos v severnej časti ostrova, v ktorej žije niekoľko stoviek obyvateľov. Táto obec ešte donedávna nebola prepojená s okolitým svetom žiadnou cestou a vďaka tejto izolácii sa stala akýmsi skanzenom pod šírym nebom. Ľudia sa tu venujú stredovekým remeslám a nájdete tu aj rad obchodov so suvenírmi.

Za prehliadku stojí aj dedinka Menetes položená vysoko v skalách, z ktorej sa naskytá nádherný výhľad na zátoku s hlavným mestom. V Menetes stojí kostol Panny Márie, byzantský kostol Agios Mamas a múzeum s archeologickou zbierkou. Z ďalších dedín ostrova Karpathos, ktoré stoja za návštevu, môžeme spomenúť napríklad Aperi, Arkasa, Volada alebo Messochori.Booking.com