Dovolenka, zájazdy, ubytovanie, pobyty 2019

Kréta, Grécko – pobyty, zájazdy, dovolenka

Kreta-Grecko-Ubytovanie-dovolenka-zajazd

Na samotnom juhu Grécka sa na území o veľkosti 8261 km2 rozkladá Kréta, ktorá je najväčším gréckym ostrovom a zároveň piatym najväčším ostrovom Stredozemného mora. Kréta oplýva bohatou históriou siahajúcou až do 6. tisícročia pred Kristom a vďaka množstve pozostatkov najrôznejších pamiatok priťahuje nielen milovníkov kúpania, ale aj nadšených historikov.

Mnohí poznajú Krétu ako rušný ostrov, plný turistov, diskoték, nočného života a bujarých zábav. Iní ho zase opisujú ako romantické a pokojné miesto, ktoré je ideálne pre leňošenie, ďaleko od ruchu veľkomiest. Ako je to možné? Ľahko, Kréta je totiž ostrovom mnohých tvárí a každá jej časť je odlišná a ponúka niečo iné. Sú tu veľmi rušné miesta plné turistov, ale aj oblasti, kde nemusíte niekoľko dní stretnúť ani živú dušu. Avšak nech už sa ocitnete na Kréte kdekoľvek, bude vás tam čakať veľa krásnych pláží, pamiatok, úžasné prírodné scenérie ako aj rozmanitá zábava.

Počasie a teplota mora – Kréta (Heraklion)

Sea water temperature

 

Kréta je opradená mnohými legendami a mýtmi, práve v tejto časti Grécka údajne uzrel prvýkrát svetlo sveta najznámejší a najvyšší grécky boh Zeus. Stalo sa tak v jednej z jaskýň, ktorých sa celkovo na ostrove nachádza okolo 3 tisíc. V súčasnosti sú tieto jaskyne, ale aj ďalšie prírodné zaujímavosti, ako rokliny, hory i opustené vnútrozemie, veľkým turistickým lákadlom.

Kréta je naozaj veľmi pestrá a na svoje si na nej príde naozaj každý. Ukrýva krásne zelené údolia, úrodné polia, krásne pobrežia, vysoké pohoria a vyprahnuté miesta pripomínajúce púšť. Z tohto dôvodu býva často nazývaná "šiestym kontinentom".

Takmer uprostred ostrova sa dvíha najvyššie pohorie Ida s vrcholom Psiloritis a na východe pohorie Dikti s náhornou plošinou Lasithi a Dikti. Za najznámejšie hory Kréty sú však považované Lefka Ori, teda Biele hory. Veľkým turistickým lákadlom je najväčšia európska tiesňava Samaria.

Pobrežie Kréty je na severe omývané Krétskym a na juhu Líbyjským morom. Na niektorých miestach je pobrežie výrazne skalnaté, inde zase ploché, lemované nekonečnými piesočnými plážami. Mnohé z nich patria k najkrajším v Grécku a sú pravidelne oceňované Modrou vlajkou. Tá je dôkazom o ich čistote, upravenosti, vybavenosti a čistote mora, ktoré ju obmýva.

Ponuka pobytov – Grécko, Kréta

 


Severná Kréta je najvhodnejšia pre všetkých, ktorí majú radi ruch a zábavu. Spoločenská zábava je tu v podstate neobmedzená, jedno letovisko strieda druhé. Nájdete tu tie najviac vystavené turistické centrá nielen na ostrove, ale v celom Grécku. Nachádzajú sa letoviská ako je Agios Nikolaos, Chania, Elounda, Hernonissos, Stalida, Bali, Panormos, Rethymno a hlavné mesto Heraklion.

Južná časť Kréty je lemovaná nádherným pohorím, ktoré robí kulisu niekoľkým menším turistickým strediskám. Okrem kopcovitej krajiny tu nájdete tiež dostatok zelene, stromy, veľa rastlín. Vládne tu totiž o dosť príjemnejšie podnebie ako v iných častiach ostrova. Oproti severu je južná čast aj oveľa pokojnejšia. Medzi vyhlásené strediská patria Paleochora, Sougia a Plakias.

Vyhľadať najlepšie zájazdy – Grécko 2019

 


Východ Kréty je prevažne vyprahnutý, bez zelene a tiež bez turistov. Nájdete tu úplný pokoj a pohodu. Práve tu môžete spoznať to pravé Grécko, tú pravú Krétu a život miestnych obyvateľov. Prezrieť si môžete tradičné dedinky s bielymi domčekmi a niekoľko významných kláštorov. Smerom na juhovýchod sa rozprestierajú letoviská ako Ierapetra, Agia Fotia, Ferma či Makris Gialos.

Východ Kréty ukrýva dokonca aj najsuchšie miesto ostrova, Xerokambos. Za návštevu stoja kaňony Hohlakias a Údolie mŕtvych. O mnoho krajšia je západná Kréta, ktorá je najvlhkejšou oblasťou ostrova. Ani tu sa však veľmi nerozvinul turistický ruch. Nájdete tu krásne pláže Elafonisi a Falassarna.Booking.com