Dovolenka, zájazdy, ubytovanie, pobyty 2019

Larnaca (Larnaka), Cyprus – pobyty, zájazdy, dovolenka

Larnaca-Larnaka-Cyprus-zajazdy-dovolenka-pobyty

Hovorí sa, že Larnaca / Larnaka je bránou do Cypru, je tu letisko aj moderný prístav jácht. Je dôležitým turistickým strediskom, ktoré je ďalej od centra mesta. V zátoke Larnaka je vybudovaná pobrežná promenáda s palmami a veľa hotelov i reštaurácií. Súčasné mesto bolo vybudované na mieste starovekého Kitionu. Zvyšky starého mesta nájdete asi 1 km od centra mesta.

Za zmienku stojí archeologické múzeum so zbierkou keramiky zo starovekého Kitionu, neolitické sídlisko Hirokitia neďaleko Larnaky, ktoré je jedným z najdôležitejších prehistorických nálezísk vo východnom Stredomorí a je chránené medzinárodnou organizáciou UNESCO, mešita Grand Mosque či posvätné islamské miesto Hala Sultan, ležiace na Slanom jazere.

Počasie a teplota mora – Larnaca

Sea water temperature

 

Mesto Larnaca je pomyselne rozdelené na tureckú a grécku časť, z tohto dôvodu je možné v meste vidieť mešity aj kostolíky. Na západ od mesta leží jazero Larnaca Salt Lake, ktoré je v zime domovom plameniakov a ostatných vtákov. U tohto jazera nájdete islamské posvätné miesto Hala Sultan - toto miesto skrýva hrob, kde sú podľa jednej legendy uložené pozostatky tety proroka Mohameda.

Pláže mesta Larnaca sú tmavšie, s jemnejším pieskom, miestami s okruhliakmi alebo drobnými kamienkami. Sú tu k dispozícii vonkajšie a kryté bazény, detské vodné atrakcie a ihrisko, tenisové kurty, stolný tenis, biliard, sauna, jacuzzi, fitness, masáže, potápanie a ďalšie vodné športy. Z tunajšieho prístavu sa vyráža na okružné plavby po Stredozemnom mori.

V tejto oblasti si prídu na svoje (tak ako aj na celom Cypru) milovníci archeológie. Pri dedine Kiti (južne od Larnaky) stojí kostol Panagia Angeloktisti (v preklade znamená "postavený anjelmi") z 11. storočia. Pôvodne stál na mieste kostol pochádzajúci 5. storočia. Nájdete v ňom zachovanú mozaiku z 6. storočia, ktorá bola objavená až v roku 1952. Mozaika znázorňuje Pannu Máriu s Ježiškom a anjela Gabriela a Michaela.

Ponuka pobytov – Cyprus, Larnaca

 


V polovici cesty medzi mestami Larnaca a Limassol sa ukrýva v nadmorskej výške 668 m kláštor Stavrovouni. Je pravdepodobne najstarším kláštorom na Cypre. V roku 327 ho vraj založila cisárovná Helena. Uložila v ňom úlomok z Kristovho svätého kríža, ktorý priviezla zo svojej púte v Jeruzaleme. (Ženy nemajú do kláštora prístup.)

Fanúšikovia archeológie by mali navštíviť aj miesto Hirokitia, ktoré pochádza z neolitickej doby. Hirokitia je chránená medzinárodnou organizáciou UNESCO, patrí totiž medzi prvé sídliská na svete. Obyvatelia Hirokitia tu žili v blatových chatrčiach. Predpokladá sa, že prišli z Anatólie v Libanone. Môžete tu vidieť veľkú stenu, za ktorú sa ukrýva 60 domčekov, ktoré tu boli objavené.

Vyhľadať najlepšie zájazdy – Cyprus 2019

 


Pano Lefkara
a Kato Lefkara sú horské dedinky veľmi dôležité pre vývoz a dovoz tovaru. Pri prechádzke dedinou vás budú pozorovať ženy sediace pred dverami svojich domčekov. Nájdete tu múzeum tradičných výšiviek a kováčskeho opracovania striebra (Traditional Museum of Embroidery a Silver-smithing), ktoré určite stojí za návštevu.

Kúsok od dedinky Pyrgi stojí kráľovská kaplnka - Chapelle royale, ktorá je zasvätená Svätej Kataríne. Bola postavená v roku 1421 latinským kráľom Janusom. Vo vnútri kaplnky sa nachádzajú fascinujúce freská.Booking.com