Dovolenka, zájazdy, ubytovanie, pobyty 2019

Lefkada, Grécko – pobyty, zájazdy, dovolenka

Lefkada-Grecko-Ubytovanie-dovolenka-zajazd

Jónsky ostrov Lefkada má rozlohu okolo 300 kilometrov štvorcových a leží v blízkosti pevninského Grécka, s ktorým ho spájajú dva mosty. Lefkada je tak jediným gréckym ostrovom, na ktorý je možné okrem lietadla a lode dostať sa tiež autom. Svojich návštevníkov si ostrov získava predovšetkým krásnou prírodou a pohodovou atmosférou.

Lefkada je právom nazývaná klenotom Iónskeho súostrovia. Ponúka strmé vápencové zrázy, prekrásne dlhé pláže tvorené jemným pieskom, bohatú kvetenu a priezračne čisté more, ktorého farba je často až neopísateľná. Biele domčeky tunajších dediniek vytvárajú krásny farebný kontrast s tyrkysovým morom, zelenou vegetáciou a bielymi plážami.

Počasie a teplota mora – Lefkada

Sea water temperature

 

Nezabudnuteľné sú najmä tunajšie západy slnka a romantické prechádzky pozdĺž pobrežia. Hoci je ostrov turistami hojne navštevovaný, dokázal si zachovať svoj prirodzený ráz a nie je ani tak preľudnený ako ostatné grécke ostrovy. Na ostrove Lefkada žije len niečo málo cez 20 tisíc stálych obyvateľov.

Kráse Lefkady podliehajú nielen romantické duše a milovníci prírody, ale aj fotografi, ktorí si tu určite prídu na svoje. Vo vnútrozemí ostrova sa dvíha mocné pohorie zvažujúca sa následne do úrodných nížin až k pobrežiu. Za bujnosť vegetácie môže bohatý zrážkový úhrn v zimných a jarných mesiacoch. Okrem pestrofarebných kvetín sú tu k videniu predovšetkým olivovníky, platany, borovice, cyprusy, ale nechýbajú ani vínne révy.

Vnútrozemie ukrýva malé dedinky, v ktorých to vyzerá, akoby sa zastavil čas. Zaujímavá je napríklad obec Karia preslávená ručne tkanými kobercami a čipkami. Dediny Vafkeri, Sivros a Agios Petros sú vyhlásené pestovaním viniča a výrobou skvelého červeného vína. S výrobou včelieho medu sa stretnete v obciach Athani a Dragano na západnom pobreží ostrova.

Ponuka pobytov – Grécko, Lefkada

 


Na horských svahoch sa preháňajú stáda oviec a kôz, z mlieka sa potom vyrába tradičný grécky syr feta. Práve z kôz a oviec pasúcich sa hlboko vo vnútrozemí pochádza aj mäso, ktoré nakoniec ochutnáte v tavernách pobrežných letovísk. Špeciality z jahňacieho alebo kozľacieho mäsa by ste si rozhodne nemali nechať ujsť.

Na Lefkadu sa cestuje predovšetkým za relaxáciou na krásnych plážach, ktoré sú právom radené medzi najlepšie v celom Grécku. Pobrežie je celkovo dlhé približne 100 kilometrov a ponúka ako rozľahlé verejné pláže, tak aj ukryté zátoky ponúkajúce dostatok súkromia. Pláže sú tvorené jemným bielym pieskom, niekde sú ešte doplnené aj svetlými okruhliakmi. Krištáľovo priezračná voda nabáda nielen na kúpanie, ale aj n vodné športy, priaznivé podmienky sú tu pre surfing, kiting či jachting. Medzi najnavštevovanejšie a najkrajšie pláže Lefkady patria Agios Ioannis, Agios Nikitas, Egremni, Gyra, Nidri, Kathisma, Pefkoulia, Porto Katsiki a Vassiliki.

Vyhľadať najlepšie zájazdy – Grécko 2019

 


Na Lefkade by ste nemali vynechať návštevu hlavného mesta Lefkas s prístavom, ktoré je situované na severe ostrova. Mesto tvoria farebné domčeky s balkónmi plnými kvetov, ktoré sú od seba oddelené úzkymi uličkami lemovanými tavernami, barmi a obchodíkmi so suvenírmi. V meste je k videniu veľa zaujímavostí, ako sú múzeá, kostoly, kaplnky alebo pevnosť Agia Mavra. Staré veterné mlyny je možné obdivovať na pobreží.

Druhým najväčším mestom a prístavom Lefkady je obľúbené turistické letovisko Nidri. Ďalšími významnými centrami turistiky sú Nikiana, Agios Nikitas, Vassiliki či Ligia. K Lefkade patrí ešte niekoľko malých ostrovčekov, na ktoré môžete podniknúť krásny výlet. Ide o ostrovy Meganisi, Kalamos, Kastos, Skorpios, Skorpidi, Madouri, Sparti, Thileia a Kythros.Booking.com