Dovolenka, zájazdy, ubytovanie, pobyty 2019

Lesbos, Grécko – pobyty, zájazdy, dovolenka

Lesbos-Grecko-Ubytovanie-dovolenka-zajazd

Obľúbenou gréckou prázdninovou destináciou je ostrov Lesbos situovaný v severovýchodnej časti Egejského mora. S rozlohou 1 630 km2 je po Evii a Kréte tretím najväčším ostrovom Grécka, na ktorom žije okolo 93 tisíc obyvateľov. Lesbos sa preslávil ako pôsobisko starogréckej básničky Sapfó a je s ňou spojené mnoho bájí a povestí.

Lesbos je ostrovom, na ktorom sa dodnes stretnete s tradičným spôsobom života miestnych obyvateľov. Ľudia sa venujú starým remeslám, dodržiavajú zvyky, tradície a usporadúvajú karnevaly a oslavy. Na ostrove vládne pohodová a priateľská atmosféra. Veľký počet ľudí sa naďalej venuje poľnohospodárstve, predovšetkým pestovaniu olív a viniča a tiež rybolovu. Mladšia generácia sa zamerala skôr na turistov a živí sa zo služieb súvisiacich s cestovným ruchom.

Počasie a teplota mora – Lesbos

Sea water temperature

 

Ostrov bol pomenovaný po bohu menom Lesbos, ktorý ho mal ochraňovať od nebezpečenstva a prírodných katastrof. Okolo roku 600 pred Kristom sa na ostrove narodila básnička Sapfó, ktorá vo svojich dielach oslavovala ženy a mala k nim viac než priateľský vzťah. Ostrov sa tak začal spájať s javom ženskej homosexuality a jeho pomenovanie tak umožnilo vznik označenia pre ženy naklonené rovnakému pohlaviu. Nie je sa tak čomu diviť, že lesbičky dnes považujú ostrov za svoj symbol a rady ho navštevujú. Sapfó však nie je jedinou významnou osobnosťou ostrova Lesbos. Po nejaký čas tu žil tiež známy grécky filozof a mysliteľ Aristoteles, filozof a etik Epikuros ako aj bájkar Ezop.

Lesbos je zeleným ostrovom, je veľmi bohatý na vegetáciu. Okrem prastarých olivovníkov pokrytý borovicovými a dubovými lesmi. Na svoje si tu prídu aj milovníci rušných letovísk, ale aj odľahlých dediniek a skrytých romantických zálivov. Lesbos sa môže pochváliť príťažlivým pobrežím s nádhernými plážami ako aj veľkolepými horami vo vnútrozemí. Hlavné pohorie tiahnuce sa cez ostrov má dva vrcholy: južný Olimpos a severný Lepetimnos s výškou okolo 960 metrov nad morom.

Ostrov bol v minulosti tektonicky značne činný, jedno silné zemetrasenie spôsobilo dokonca jeho odtrhnutie od pevniny. Niektoré miesta na ostrove Lesbos sú dodnes tektonicky aktívne, našťastie nejde o žiadne erupcie, ale len o vyvieranie termálnych minerálnych prameňov. Tie sa stali veľkým turistickým lákadlom, sú totiž obohatené o chemické prvky a slúžia na liečebné účely. Najvhodnejšie sú na tráviace ťažkosti a kožné problémy. Na miestach, kde pramene vyvierajú, často vznikli kúpele, ako napríklad Loutra Eftalou, Polichnitos alebo Loutropoleos.

Ponuka pobytov – Grécko, Lesbos

 


Lesbos
poteší milovníkov dobrého jedla a gurmánov, miestna kuchyňa je vyhlásená. Ostrov sa preslávil predovšetkým výrobou sardelovej pasty, ktorá patrí k najznámejším na svete. Sardely sa lovia v zálivoch Kalloni a Gera a stali sa hlavným vývozným artiklom.

Ostrov má príjemné stredozemné podnebie s množstvom slnečných dní. Hlavná sezóna tu trvá od mája do októbra, kedy sa teploty pohybujú medzi 20 až 35 stupňami, zrážky v tejto dobe sú minimálne. Pozdĺž pobrežia vyrástla rada prázdninových stredísk, ľudia sem prichádzajú za relaxáciou, poznaním a aktívnym odpočinkom. Každý si tu môže dopriať všetko, čo k letnej dovolenke neodmysliteľne patrí.

Lesbos sa pýši naozaj krásnymi plážami, mnohé z nich získali modrú vlajku za kvalitu a čistotu vody. Medzi najobľúbenejším patria Agios Isodoros, Kampos, Kagi, Molyvos, Nifida, Plomari, Sigri či Skala Kalloni. Jednou z najdlhších pláží je 7 kilometrová Vatera tvorená zlatistým pieskom. Všetky pláže sú vhodné nielen pre slnenie a kúpanie, ale aj pre prevádzkovanie vodných športov. Na niektorých sa dokonca pravidelne usporadúvajú kultúrne a športové podujatia pre verejnosť.

Vyhľadať najlepšie zájazdy – Grécko 2019

 


Hlavným mestom ostrova je Mytylini, ktoré oplýva veľkým množstvom pamiatok. Najvýznamnejšou je bezpochyby hrad zo 14. storočia, veľmi zaujímavé je tiež antické divadlo a najrôznejšie staré kostolíky. Za návštevu stojí aj Byzantské múzeum so zbierkou ikon alebo Archeologické múzeum vystavujúce pamiatky nájdené na ostrove. Turisti ocenia tiež množstvo taverien, barov a reštaurácií lákajúcich k ochutnávke gréckych špecialít alebo na posedenie u dobrého vína. Hneď vedľa prístavu hlavného mesta sa rozprestiera pláž Mytylini.

Najnavštevovanejšie letoviská sú rozosiate na severozápadnom pobreží ostrova Lesbos. Patrí k nim Molyvos, ktorému dominuje mohutný hrad. K najobľúbenejším letoviskám ostrova patrí tiež mesto Petra ponúkajúce návštevníkom kvalitné zázemie aj dostatok zaujímavých pamiatok. Ľudia často prichádzajú tiež do letoviska Anaxos, Skala Eressou alebo Skala Kalloni. Vynechať by ste nemali ani návštevu rybárskeho prístavu Sigri. Vo vnútrozemí sa nachádza horské mestečko Agiasos s pútnickým kostolom, v ktorom je vystavená vzácna ikona, ktorá je dielom sv. Lukáša.Booking.com