Dovolenka, zájazdy, ubytovanie, pobyty 2019

Limnos, Grécko – pobyty, zájazdy, dovolenka

Limnos-Grecko-Ubytovanie-dovolenka-zajazd

V severovýchodnej časti Egejského mora sa rozprestiera ostrov Limnos, ktorý je charakteristický svojimi tromi výbežkami. Tento nádherný a cestovným ruchom doposiaľ neobjavený ostrov ponúka veľa možností na strávenie kľudnej dovolenky. Jeho pestré a veľmi členité pobrežie je lemované piesočnatými plážami a omývané priezračne čistou vodou Egejského mora.

Vďaka tomu, že Limnos nepatrí medzi turisticky najnavštevovanejšie miesta v Grécku, udržuje si svoju nezameniteľnú ostrovnú atmosféru, pôvodnú kultúru a predovšetkým krásnu, takmer nedotknutú prírodu. Ponúka tak všetko, za čím prichádzajú turisti do iných častí Grécka, ale ešte vo väčšej miere. Limnos tak láka na kúpanie v mori, vodné radovánky, opaľovanie a aktivity na plážach, ale ako pridanú hodnotu ponúka aj prechádzky v rozmanitej krajine, v okolí jazier bohatých na množstvo unikátnych živočíchov alebo prehliadky jedinečných archeologických nálezísk a malebných dediniek s tradičným rytmom života.

Počasie a teplota mora – Limnos (Myrina)

Sea water temperature

 

Limnos má rozlohu necelých 500 km štvorcových, je situovaný medzi gréckou a tureckou pevninou a leží v blízkosti gréckeho ostrova Lesbos, pod ktorého správu spadá. V jeho blízkosti sa však nachádzajú aj turecké ostrovčeky Imbros a Tenedos. Vďaka svojej polohe na juhu Európy sa môže Limnos pochváliť príjemným teplým podnebím. V letných mesiacoch tu môžete očakávať stále slnečné počasie a dážď je tu úplnou výnimkou.

Pobrežie Limnosu je dlhé cca 250 km a je tvorené zálivmi, zátokami, mysmi, plážami a skalami. Najdivokejšie je pobrežie na severozápade ostrova, kde sa tiež týči najvyššia hora Skopia, alebo tiež Vigla dosahujúci nadmorskú výšku 470 metrov. Smerom k východu potom kopce pomaly ustupujú a nahrádzajú ich úrodné nížiny. Pôda je tu veľmi úrodná, čo je paradoxne nevýhodné pre pestovanie olív, ktoré patria k symbolom Grécka. Na ostrove Limnos sa tak často pestujú skôr citrusy, víno, figy a podobne.

Limnos však vyniká absolútne unikátnymi prírodnými ekosystémami. Na ostrove tak žije veľa živočíchov a vyskytujú sa tu endemické druhy rastlín. Napríklad u jazier Alyki a Hortarolimni sa rozprestierajú močiare a mokrade, v ktorých možno pozorovať početnú populáciu vtáctva a množstvo zaujímavých rastlín.

Ponuka pobytov – Grécko, Limnos

 


Limnos
sa môže pochváliť krásnymi plážami, ktoré väčšinou sú pokryté jemným pieskom, ale nájdete tu aj pláže kamienkové. Celkom lemuje ostrov asi sto pláží, ktoré sú prevažne prírodné a ponúkajú dostatok súkromia pre leňošenie a opaľovanie. Pláže sa pozvoľne zvažujú do krištáľovo čistého Egejského mora.

Medzi najobľúbenejšie patrí pláž Plati dlhá 700 metrov, ktorá je lemovaná barmi, tavernami a ponúka pestré možnosti športového vyžitia. Nachádza sa neďaleko hlavného mesta. V plnej miere turisticky vybavené sú tiež pláže Riha Nera a Myrina. Aj na nich sa môžete venovať okrem relaxácie aj vodným športom, ako sú vodné lyže, skútre, windsurfing, kitesurfing alebo sa prejsť na motorovom člne.

Pre milovníkov súkromia a väčšieho pokoja je možné odporučiť pláž Kokkini, ktorá je charakteristická svojím červenkastým pieskom. Jednou z najdlhších pláží na ostrove Limnos je Makris Gialos tiahnuci sa v dĺžke niekoľkých kilometrov.

Vyhľadať najlepšie zájazdy – Grécko 2019

 


Pokiaľ si budete chcieť plážovú turistiku spestriť nejakým výletom, vydajte sa do vnútrozemia, ktoré je naozaj krásne. Nájdete v ňom zabudnuté dediny, ako napríklad Varos, kde sa vyrábajú výborné syry, alebo Agios Dimitrios preslávená sladkými hrozienkami a vínom. Sladkosti všetkého druhu sú vyrábané tiež v obci Atsiki.

Najrozľahlejšia obec ostrova je Kaspakas, ktorá je pretkaná malebnými uličkami s kamennými domčekmi a pôvodným dláždením. V ďalšej obci s názvom Kornos si môžete dopriať relaxácii v liečivých horúcich prameňoch vyvierajúcich z hlbín zeme. Tieto pramene dosahujú teplotu okolo 44 stupňov Celzia. Neďaleko obce Thanos stojí kostol Panagia Kakkaviotissa zasvätený Panne Márii. Bol postavený v neľahko dostupnej jaskyni na vrchole kopca nad osadou.

Na ostrove Limnos dnes žije okolo 20 tisíc obyvateľov. Asi štvrtina ich obýva hlavné mesto Myrina, ktorého história siaha do 12. storočia. Myrina je centrom turistiky, obchodu a služieb a tiež architektonickým a kultúrnym klenotom ostrova. Ukrýva mnoho pamiatok na najrôznejšie obdobie svojich dejín.

K mestu patrí malý prístav, v ktorom môžete ochutnať lahôdky pripravené z čerstvo ulovených rýb. Dominantou je mohutná pevnosť, ktorá bola prestavaná na zámok. Milovníci histórie môžu zavítať do Archeologického múzea, v ktorom sú nazhromaždené vzácne predmety nájdené na ostrove. Môžete navštíviť aj Cirkevné a Byzantské múzeum mesta. V centre stojí krásna katedrála Agia Triada.Booking.com