Dovolenka, zájazdy, ubytovanie, pobyty 2019

Makarska, Makarská riviéra, Chorvátsko – pobyty, zájazdy, dovolenka

Makarska-Chorvatsko-Makarska-Riviera_dovolenka_pobyt_ubytovanie

Takmer 14 tisícové mesto Makarska je centrom Makarskej riviéry rozkladajúce sa v Strednej Dalmácii. Leží na úpätí horského masívu Biokovo a zároveň je obmývané priezračne čistými vodami Jadranského mora. Práve pre svoju malebnú polohu, krásne pláže a príjemné podnebie sa stalo jedným z najobľúbenejších letovísk v Dalmácii.

Makarska sa nachádza pri Jadranskej magistrále, čo jej zaručuje dobrú dostupnosť. Je situovaná v peknom zálive chráneného polostrovom sv. Petra. Keďže história mestečka siaha ďaleko do staroveku, oplýva množstvom historických, architektonických a kultúrnych pamiatok. Pôvodne sa v týchto miestach nachádzala rímska osada Muccurum, dnešný názov Makarska bol prvýkrát zaznamenaný až v roku 1502. V roku 1914 bol postavený prvý hotel a tým sa začal rozvíjať turistický ruch.

Stará časť mesta sa nachádza v širokom zálive, na ktorého východnej strane stojí františkánsky kláštor z 15. storočia. Jeho priestory doteraz slúžia Malakologickému múzeu so zbierkami lastúr, ale nájdete tu aj knižnicu a zbierky umeleckých predmetov. Dominantou starého mesta je barokový kostol sv. Marka, ktorý bol až do začiatku 19. storočia katedrálnym kostolom. Mesto ukrýva celý rad ďalších pamätihodností, ako napr. barokový kostol sv. Filipa Neri z 18. storočia alebo kostolík sv. Petra nachádzajúca sa v priestoroch niekdajšej pevnosti Vidilica.

Počasie a teplota mora – Makarska

Sea water temperature

 

Akýmsi moderným centrom letoviska Makarska sa stalo námestie Brata Andrije Kacic-Miošića (1704-1760), ktorý bol významný dalmatínsky vedec, básnik, autor početných teologických a filozofických prác. Uprostred námestia sa týči umelcov pamätník z roku 1890, ktorý je dielom známeho chorvátskeho sochára Ivana Rendića.

Ďalším zaujímavým prvkom námestia je benátska fontána z roku 1775, na ktorej si môžete všimnúť vytesaného nápisu, ktorý v nej zakazuje pranie bielizne a napájanie dobytka. Navštíviť môžete aj starú školu, ktorá pochádza z konca 19. storočia a ukrýva početné klasické a novorenesančná prvky. V súčasnosti v škole sídli Galéria Gojak, mestská knižnica a hudobná škola.

Makarska je vyhľadávaným cieľom turistov a rušným centrom Makarskej riviéry. Okrem pamiatok ponúka totiž aj početné hotely, obchodíky s potravinami aj suvenírmi, reštaurácie, pivárne, pizzérie, café-bary alebo cukrárne. O zábavu sa starajú diskotéky, bary a najrôznejšie kluby so živou hudbou. Návštevníci tu nájdu všetko potrebné pre strávenie príjemnej a bezstarostnej dovolenky na pobreží Jadranského mora.

Ponuka pobytov – Chorvátsko, Makarska


Veľkým lákadlom je takmer 2 kilometre dlhá pláž Donja Luka, tiahnuci sa pozdĺž mesta od polostrova Sveti Petar, na ktorom sa týči maják. Pláž je tvorená drobnejšími okruhliakmi a hrubým pieskom, má pozvoľný vstup do vody, čo oceňujú rodiny s deťmi. Pozdĺž pláže nájdete tie najlepšie hotely, ktoré boli väčšinou postavené v 60. rokoch minulého storočia.

Príjemné kúpanie podobného charakteru nájdete aj v ďalších malých zátokách v okolí mesta, ktoré sú prepojené s plážou Donja Luka. Pláže pokračujú tak na severozápadný okraj letoviska Makarska, ako aj na juhovýchod cez polostrov Sveti Petar a Osejava.

Vyhľadať najlepšie zájazdy – Chorvátsko 2019

 


Makarska
sa preslávila nielen ako turistické centrum, ale aj ako liečebné kúpeľné stredisko. V tunajšom ústavu Biokovka sa liečia ľudia s dýchacími ťažkosťami, degeneratívnymi ochoreniami a tiež pacienti majúci problémy s pohybovým ústrojenstvom. Makarsku si obľúbili tiež aktívni turisti, ktorých nebaví celodenné povaľovanie na pláži.

Sú tu široké možnosti športového vyžitia, od tenisu, cez loptové športy až po paragliding a surfovanie. Zdatnejší turisti sa môžu pokúsiť vystúpiť na najvyšší vrchol pohoria Biokovo (Sveti Jure, 1762 metrov nad morom). Cyklisti zase môžu využiť cyklistické trasy v oblasti Makarskej riviéry. Požičovne potrieb pre všetky športy, ale aj požičovne mopedov, áut a lodí, sú v Makarskej na každom kroku.Booking.com