Dovolenka, zájazdy, ubytovanie, pobyty 2019

Mallorca, Španielsko – pobyty, zájazdy, dovolenka

Mallorca-Malorka-Spanielsko-Ubytovanie-dovolenka-zajazd

Najväčším ostrovom Baleárskeho súostrovia a tiež celého Španielska je s rozlohou 3648 kilometrov štvorcových Mallorca (Malorka). Ostrov ležiaci v západnej časti Stredozemného mora je vyhľadávanou turistickou destináciou, pretože ponúka nielen krásnu prírodu a dostatok zábavy, ale tiež stále príjemné počasie, ktoré sa po celý rok pohybuje okolo 20 stupňov Celzia.

Každoročne na Mallorcu zavíta okolo 12 miliónov turistov, najviac ich pochádza z Nemecka a Veľkej Británie. Mallorca bola v minulosti obývaná Rímanmi a Maurmi, po ktorých tu zostalo množstvo najrôznejších pamiatok. Práve Rímania dali ostrovu meno „major“, teda „veľké“.

Počasie a teplota mora – Mallorca
Kliknite na obrázok pre zväčšenie

Sea water temperature

 

V súčasnosti na Mallorce žije približne 620 tisíc stálych obyvateľov, ktorých materinským jazykom je španielčina a katalánčina. Môžete sa tu však stretnúť ešte s miestnym nárečím, ktorému sa hovorí mallorquí a vychádza hlavne z katalánčiny. Vzhľadom k tomu, že je ostrov toľko vyhľadávaný zahraničnými návštevníkmi, stal sa turistický ruch hlavným zdrojom živobytia pre väčšinu obyvateľstva. Niektorí miestny obyvatelia sa okrem práce v službách cestovného ruchu živia tiež poľnohospodárstvom, pestovaním vína a rybolovom.

Ostrov Mallorca (Malorka) je 110 km dlouhý a 60 až 90 km široký. Jeho pobrežie je dlhé 550 km a ponúka množstvo krásnych pláží. Mallorca je veľmi rozmanitá a ponúka rôznorodú krajinu. Na západe sa dvíha horský masív Tramuntana, ktorý je prirodzenou ochranou pred nepriaznivým počasím a vetrom. Najvyšším vrcholom ostrova je 1445 metrov vysoká hora Puig Major.

Na východe sa nachádza mierne zvlnená krajina zvaná Sierra de Levante a vo vnútrozemí sa rozkladajú úrodné nížiny ako aj nekonečné roviny, napr. Llanura del Centro. Krajinou pretekajú početné riečky a pobrežie obmývané Stredozemným morom je na niektorých miestach tvorené divokými skaliskami (najmä na severozápade) a inde zase malebnými dlhými plážami (predovšetkým na juhu a severovýchode).

Ponuka pobytov – Španielsko, Mallorca

 


Malorka
pôsobí prevažne sviežim zeleným dojmom. V údoliach rastú pomarančovníky, citrónovníky a darí sa aj mandlovníkom, na náhorných plošinách nájdete olivovníky. Často tu rastie tiež svätojánsky chlieb, cyprus a rôzne palmy.

Vďaka tomu, že Mallorca nie je nijako extrémne rozľahlá, ponúka sa možnosť spoznať celý ostrov v pomerne krátkom čase. Najznámejšie turistické letoviská sú roztrúsené prevažne v okolí hlavného mesta Palma de Mallorca na juhu ostrova, v zálive Bahía de Palma. Napríklad letoviská El Arenal, Santa Ponsa, Puerto Andraitx, Magaluf či Paguera, ktoré sú plné pamiatok, obchodov a nočných podnikov.

Vyhľadať najlepšie zájazdy – Španielsko 2019

 


V tejto oblasti žije tiež väčšina z obyvateľov ostrova. Ten, kto by chcel stráviť dovolenku radšej mimo ruchu veľkých centier, musí vyraziť na východné pobrežie, kde nájde menšie letoviská s kvalitným ubytovaním a službami. Na severe ostrova nájdete dva veľké zálivy - Alcúdijský a Pollenský.

Na svoje si na Malorke prídu aj milovníci histórie či architektúry a tradícií. Objavovať môžete pútnické miesta a početné kláštory, ale aj malebné dedinky ukryté v horách. Na každom kroku na návštevníka čakajú krásne prírodné scenérie, milovníci pešej turistiky môžu vyraziť do kaňonov ako je napríklad La Calobra. Mallorcu dnes už vo veľkej miere vyhľadávajú aj priaznivci golfu, na ktorých tu čaká niekoľko kvalitných a veľmi moderných golfových ihrísk. Na Malorke si skrátka každý nájde to svoje, na ostrove je totiž neustále čo objavovať.Booking.com