Dovolenka, zájazdy, ubytovanie, pobyty 2019

Menorca, Španielsko – pobyty, zájazdy, dovolenka

Menorca-Spanielsko-Ubytovanie-dovolenka-zajazd

Druhým najväčším ostrovom súostrovia Baleáry, patriace Španielsku, je s rozlohou 668 kilometrov štvorcových ostrov Menorca. Leží asi 40 km severovýchodným smerom od ostrova Mallorca, ktorý býva označovaný za jej väčšiu sestru. Na Menorce, kde dnes žije okolo 82 tisíc stálych obyvateľov, môžu turisti nájsť krásnu nedotknutú prírodu a tiež väčší pokoj a pohodu, pretože nie je medzi turistami až tak známa ako susedná Mallorca.

Menorca vynárajúca sa z vôd Stredozemného mora má dĺžku asi 50 km a šírku okolo 17 km. V minulosti bol ostrov častokrát obsadený najrôznejšími národmi, vystriedali sa tu Kartáginci, Rímania, Arabi, Briti, Francúzi, až v roku 1803 získalo ostrov Španielsko. V súčasnosti je hlavným mestom ostrova Mahon, kde žije okolo 23 tisíc obyvateľov.

Počasie a teplota mora – Menorca

 

Na úplnom západe ostrova sa rozprestiera druhé najväčšie mesto Ciutadella s cca 21 tisíc obyvateľmi. Väčšina obyvateľov ostrova žije v mestách, kde pracuje v oblasti cestovného ruchu. Mnoho ľudí sa stále venuje poľnohospodárstvu. Úradným jazykom na ostrove nie je len španielčina, ale aj katalánčina.

Menorca leží v mierne subtropickom pásme, pre ktoré sú charakteristické mierne vlhké zimy s najnižšou teplotou medzi 5 až 10 stupňami Celzia. Letá sú naopak suché a najvyššie teploty sa pohybujú okolo 33 stupňov Celzia. Vzhľadom na vysokú vlhkosť vzduchu rastie na Menorce bujná vegetácia a tak je často nazývaná aj "Zeleným ostrovom". Príroda je tu naozaj nádherná, rozľahlé pastviny sa striedajú s poľnohospodárskymi poľami obohnanými kamennými múrikmi, vápencové útesy s červenohnedými skalami a husté píniové háje s malebnými plážami.

V roku 1991 bolo celých 46% ostrova vyhlásené za chránené krajinné územie. Tým bolo zamedzené prehnanému rozvoju cestovného ruchu a výstavbe ďalších hotelov a ubytovacích kapacít, ktorých má ostrov aj tak dostatok. O dva roky neskôr bola Menorca vyhlásená biosférickou rezerváciou pod záštitou organizácie UNESCO. Nájdete tu veľa oblastí s ochranou najvyššieho stupňa.

Ponuka pobytov – Španielsko, Menorca

 


Krajina je na severe ostrova drsnejšia a nespútaná. Rastie tu mnoho druhov vzácnych rastlín. Vo vnútrozemí ostrova sa nachádza najvyšší vrchol Menorcy, 358 metrov vysoká hora Monte Toro. Pre juh ostrova Menorca sú typické vápencové útvary s hlbokými kaňonmi a priepasťami.

Pobrežie ostrova je dlhé okolo 290 km, je veľmi členité a prevažne skalnaté. Strmé vápencové skalnaté útesy sa striedajú s malými romantickými zálivmi, ktoré ukrývajú malebné plážičky s jemným bielym pieskom. Najdlhšou piesočnatou plážou Menorcy je Son Bou, ktorá lemuje južné pobrežie ostrova v dĺžke 2 km.

Vyhľadať najlepšie zájazdy – Španielsko 2019

 


Menorcu
vďaka jej členitému pobrežiu často vyhľadávajú aj potápači - ostrov je obľúbenou stredomorskou potápačskou lokalitou. Veľkým lákadlom sú aj vraky stroskotaných lodí (napr. Malakoff či Francesquita) nachádzajúce sa v blízkosti pobrežia, v hĺbke až 50 metrov. Medzi najobľúbenejšie potápačské lokality s jaskyňami, kanálmi a podmorskými tunelmi patrí Grand Canyons, Pont d'en Gil, Swiss cheese alebo Lighthouse.

Návšteva Menorcy však poteší aj milovníkov histórie a archeologických pamiatok. Celý ostrov je vlastne "múzeum pod šírym nebom". Na najrôznejších miestach môžete naraziť na pamiatky pripomínajúce dávne civilizácie. Najčastejšie sú najmä megalitické stavby, ktorých je naozaj neúrekom, ale okrem nich sú tu k videniu aj starokresťanské baziliky a množstvo ďalších pamiatok.Booking.com