Dovolenka, zájazdy, ubytovanie, pobyty 2019

Novigrad, Istria, Chorvátsko – pobyty, zájazdy, dovolenka

Novigrad-Chorvatsko-Istria_dovolenka_pobyt_ubytovanie

Novigrad, pôvodne grécka a neskôr rímska kolónia nazvaná Aemonia, leží v ústí rieky Mirny na severozápade Istrie. Rozkladá sa v chránenej polohe na vápencovom poloostrovčeku pri vstupe do širokého zálivu, v ktorého závere sa do mora vlieva rieka Mirna.

V byzantskej ére (6. storočie), kedy sa mesto rozšírilo, sa mu hovorilo „Nové Mesto“ (Neopolis). V 12. storočí bolo mesto kvôli obrane obklopené hradbami. O niekdajšej prítomnosti Benátčanov vypovedajú priečelia domov v úzkych uličkách ústiacich na hlavné námestie, kde sa nachádza lodžia z 18. storočia.

Počasie a teplota mora – Novigrad

Sea water temperature

Samotné mesto Novigrad tvoria prekrásne početné malé uličky, obchodíky, a v strede mestečka je stále bazilika z 13. storočia a kostol sv. Agáty z 10. storočia. V bezprostrednej blízkosti centra sa nachádza aj rezidenčná štvrť v barokovom štýle, vybudovaná už v roku 1762.

Z ranokresťanskej baziliky sv. Pelagia, ktoré v 16. storočí prešla architektonickou úpravou, zostala iba románska krypta z 11. storočia. V súčasnom barokovom kostole stoja za povšimnutie ukážky benátskej maliarskej školy z 18. storočia. Fragmenty rímskej a stredovekej minulosti vystavuje múzeum v paláci Urizzi.

Zaujímavosťou je, že Novigrad mal už v roku 1845 svojho turistického sprievodcu. Obvyklú turistickú ponuku dopĺňa lov v údolí rieky Mirna s kanoe safari riekou.

Ponuka pobytov – Chorvátsko, Novigrad

 

Na svoje si tu prídu hlavne priaznivci športového rybolovu a jachtingu (Marina Novigrad). Zahráte si tu tiež tenis, futbal, volejbal, plážový volejbal, hádzanú, basketbal, futbal, minigolf, šípky, kolky. Pre športovo ladených klientov sú v Novigrade k dispozícii požičovne bicyklov, požičovňa potápačských a surferských potrieb a 6 kvalitných tenisových dvorcov.

Toto mesto je tiež ideálnym miestom pre milovníkov cykloturistiky. Trasy, vinúce sa medzi vinicami, dedinkami a poľnohospodárskymi usadlosťami, sú naozaj nezabudnuteľné. Najlepšie rybárske terény sú pri pobreží medzi zátokami Dajla na severe (5 km) a Mirna na juhu.

Vyhľadať najlepšie zájazdy – Chorvátsko 2019

 

Športovo ladeným klientom doporučujeme výlet na požičanom bicykli do kvapľovej jaskyne Beredine alebo po okolitých výborne označených cyklistických chodníkoch, ktoré lemujú tunajšie vinohrady.

Tipy pre výlet: Rovinj mesto s krásnym historickým centrom, Limský fjord - výlet loďou do 12 km dlhého fjordu (tu natáčali film Vinnetou), Pula - jedno z najstarších a najkrajších miest Istrie, súostrovie Brijuni, kde sa nachádza národný park s exotickou faunou a flórou.Booking.com