Dovolenka, zájazdy, ubytovanie, pobyty 2019

Olympská riviéra, Grécko – pobyty, zájazdy, dovolenka

Olympska-riviera-Grecko-Ubytovanie-dovolenka-zajazd

Olympská riviéra sa rozkladá asi 100 kilometrov južne od Thessaloník, priamo pod sídlom najvyšších gréckych bohov, pod Olympom. Je oblasťou, kde sa v minulosti zrodila bájna grécka mytológia a mnoho tajuplných príbehov. V súčasnosti je známa skôr ako populárna rekreačná destinácia pevninského Grécka tvorená krásnou prírodou a malebnými piesočnými plážami.

Olympská riviéra rozkladajúca sa na severovýchodnom pobreží Grécka je na severe ohraničená letoviskom Paralia a na juhu prázdninovým mestečkom Messagala. Každoročne sem prichádzajú státisíce návštevníkov z najrôznejších kútov Európy. Tých sem láka predovšetkým nedotknutá príroda, masív Olympu a piesočné pláže tiahnuce sa v dĺžke viac ako 60 kilometrov.

Počasie a teplota mora – Olympská riviéra (Paralia)

Sea water temperature

 

Hora Olymp má dva vrcholy, hlavný vrchol Mytikas je vysoký 2917 metrov, vedľajší vrchol Skolio meria 2911 metrov nad morom. Tieto vrcholy sú dokonca aj v lete pokryté bielou snehovou čapicou. Celá oblasť v okolí Olympu je prísne chránená ako národný park a zapísaná do zoznamu pamiatok UNESCO. Poskytuje totiž vhodné podmienky pre početné vzácne druhy rastlín a živočíchov. Z dôvodu blízkosti Olympu na Olympskú riviéru často prichádzajú nadšení horali a peší turisti. Celý národný park je pretkaný množstvom chodníkov rôznych dĺžok a náročností.

Pobrežný pás Egejského mora je lemovaný nádhernými plážami, ktoré sú tvorené malými kamienkami a majú pozvoľný vstup do mora, čo ocenia predovšetkým menej zdatní plavci. Sú obmývané priezračnou morskou vodou tyrkysovej farby. Mnohým tunajším plážam je pre ich kvalitu každoročne udeľovaná tzv. Modrá vlajka.

Ponuka pobytov – Grécko, Olympská riviéra

 


K najznámejším letoviskám riviéry patria Paralia, Litochoro, Nei Pori, Leptokaria, Dion a Messagala. Pre svoju horskú klímu a čisté ovzdušie je oblasť často vyhľadávaná astmatikmi, alergikmi a ľuďmi trpiacimi kožnými chorobami. Pre svoju výhodnú polohu pri päte Olympu je celá oblasť Olympskej riviéry vhodná nielen pre priaznivcov letnej dovolenky pri mori, ale aj pre milovníkov aktívneho odpočinku. Turistická sezóna tu trvá pomerne dlho - od začiatku mája až do polovice októbra.

Skvelé možnosti rekreácie ponúka aj pôvodná rybárska dedinka Neos Panteleimon tvorená kúzelnými domčekmi. Letovisko Platamonas zase vyniká mohutným hradom Platamon, ktorý stojí na skale. Navštíviť by ste mali tiež kvapľovú jaskyňu Spilia a dedinku Rapsani, ktorá je považovaná za akúsi vínnu pivnicu celej oblasti.

Vyhľadať najlepšie zájazdy – Grécko 2019

 


Vynechať by ste rozhodne nemali ani miestnu atrakciu, ktorou je magnetická hora Lifidra so zaujímavými gravitačnými úkazmi. Funguje na nej všetko úplne opačne, ako sme zvyknutí. Do kopca sa ide ľahko, z kopca ťažko, voda tečie hore a tiež gulička položená na zem sa kotúľa smerom do kopca. Miesto je možno trošku desivé, ale rozhodne aj zábavné.

Olympská riviéra má skvelú polohu, preto je aj ideálnym východiskom pre rôzne výlety za poznaním pamiatok a gréckej histórie. Najčastejšie sa odtiaľto turisti cestujú ku kláštorom Meteora a do Solúna, druhého najväčšieho mesta Grécka. Časovo trošku náročnejšie sú výlety do metropoly Atény, ktorá je považovaná za kolísku demokracie a antickej kultúry.Booking.com