Dovolenka, zájazdy, ubytovanie, pobyty 2019

Omiš, Stredná Dalmácia, Chorvátsko – pobyty, zájazdy, dovolenka

Omis-Chorvatsko-Stredna-Dalmacia_dovolenka_pobyt_ubytovanie

Asi 20 kilometrov juhovýchodne od Splitu sa pri ústí rieky Cetina do Jadranského mora rozkladá mestečko Omiš, ktoré v minulosti bolo známe ako útočisko pirátov. V tomto meste sa spájajú krásy prírody s históriou. Na svoje si tu prídu nielen aktívni turisti, ale aj milovníci histórie a tradícií.

Omiš bol pôvodne ilýrskou osadou, potom sa tu vystriedali Gréci aj Rímania. Medzi 12. a 15. storočím tu pôsobili obávaní korzári bojujúci neúspešne proti benátskej nadvláde. Nakoniec v roku 1444 bol Omiš definitívne obsadený Benátčanmi.

Počasie a teplota mora – Omiš

Sea water temperature

 

Z obdobia stredoveku sa podarilo zachovať časť mestského opevnenia, konkrétne mestskú bránu, časť hradby a juhozápadnú hranolovú vežu Fošal. Medzi najstaršie pamiatky v Omiši patrí predrománsky kostol sv. Petra postavený v 10. storočí na pravom brehu rieky. Tento jednoloďový kostol s kupolou má múry ozdobené fragmentami z ranokresťanského obdobia. Zachované zostali tiež pozostatky bývalej pirátskej pevnosti Mirabella. O niečo vyššie stoja ruiny benátskej pevnosti Starigrad, odkiaľ sa poskytne úchvatný výhľad na Omiš.

V centre starého mesta si môžete prezrieť barokový kostol sv. Michala, ktorý bol založený v 1. polovici 17. storočia na základoch staršej stavby. Uchváti vás nielen svojim priečelím, ale aj krásnym interiérom, v ktorom sa nachádza drevený oltár z 16. storočia, veľký drevený kríž z 13. storočia a dva obrazy od Mattea Ingoliho z Ravenny. Za povšimnutie stojí tiež kostol sv. Ducha a hodinová veža v jeho blízkosti.

Omiš však nie je len história, ale aj piesočné pláže, krásne čisté more, bohaté príležitosti k nákupom, posedenie v tradičných tavernách a pestré možnosti športového vyžitia. Aktívni dovolenkári sa môžu venovať horolezectvu, pešej turistike, raftingu, potápaniu, rybolovu, windsurfingu a mnohým ďalším aktivitám. Omiš je ideálnym miestom pre každého, kto hľadá oddych od zhonu veľkomesta. V okolí sa rozprestierajú prastaré olivové a citrusové háje a tiež vinohrady.

Ponuka pobytov – Chorvátsko, Omiš

 


V júli sa v meste pravidelne koná festival Dalmatinska Klapa, ktorý oslavuje tradičný dalmatínsky zborový spev zvaný "klapa". Tento druh spevu sa dodnes teší v Chorvátsku veľkej obľube, dokonca aj medzi mladými. Júl a august je tiež obdobím, keď sa v meste organizuje festival Omišské kultúrne leto, ktorého súčasťou sú koncerty, divadelné predstavenia a spevácke vystúpenia. O zábavu sa v Omiši starajú aj početné diskotéky, bary, kluby a ďalšie zábavné zariadenia.

Kúpanie je umožnené na cca kilometer dlhej pláži tvorenej jemným pieskom, presnejšie piesočnou plytčinou, ktorá sa len pozvoľne zvažuje do mora. Táto pláž bola dokonca vyznamenaná tzv. Modrou vlajkou. Je ideálna aj pre rodiny s deťmi a nie príliš zdatných plavcov. Vzhľadom na to, že sa v týchto miestach mieša morská voda s vodou rieky Cetina, je voda v Omiši o niečo chladnejšia ako inde na Jadrane.

Vyhľadať najlepšie zájazdy – Chorvátsko 2019

 


Ubytovanie v Omiši je možné v hoteloch, penziónoch a kempoch. Ak máte záujem, môžete tiež využiť možnosť ubytovania v súkromí u miestnych obyvateľov.

Tesne za mestom Omiš sa dvíha horský masív Mosor, ktorý rieka Cetina prerezáva hlbokým kaňonom, ktorý sa stal veľkým turistickým lákadlom oblasti. Omiš je tak skvelou základňou pre výlety do údolia rieky Cetina, ktoré je chránenou prírodnou rezerváciou. Rieka sa tu vlieva do umelého jazera Peruča a potom sa vinie v dĺžke niekoľkých kilometrov súmerne s pobrežím. Ak máte záujem, môžete sa do tohto jedinečného kúta prírody, v ktorom hniezdia početné druhy vtákov, vydať pešo, na bicykli alebo na člne.Booking.com