Dovolenka, zájazdy, ubytovanie, pobyty 2019

Orebić, Južná Dalmácia, Chorvátsko – pobyty, zájazdy, dovolenka

Orebic-Chorvatsko-Dalmacia_dovolenka_pobyt_ubytovanie

Na juhozápadnom pobreží polostrova Pelješac leží mesto Orebić (Orebič), ktoré je od protiľahlého ostrova Korčula oddelené Pelješackým kanálom. Dopravu po kanále zaisťujú pravidelné trajektové linky a Orebić sa tak stal hlavným prístaviskom trajektov smerujúcich na Korčulu. Je však takisto atraktívnym historickým mestečkom plným zaujímavých pamiatok.

Orebić, ktorý je najväčším mestom polostrova, sa až do 16. storočia nazýval Trstenica. Neskôr však bol premenovaný podľa jednej rodiny, ktorá si tu v roku 1516 nechala postaviť kaštieľ. Orebić sa v 18. a 19. storočí preslávil ako rodisko zdatných námorníkov a obchodníkov a stal sa centrom moreplavby a lodného staviteľstva. Na odpočinok sa tu usadzovali vyslúžilí kapitáni a lodiari. Údajne dodnes žijú v meste potomkovia Marca Pola.

Počasie a teplota mora – Orebić (Orebič)

Sea water temperature

 

Orebić je vybudovaný na úpätí najvyššej hory polostrova, čo mu zaručuje dobrú ochranu pred nepríjemnými vetrami. Vďaka tomu sú tu výborné podmienky pre bohatú vegetáciu, rastú tu palmy, cyprusy, vinič, olivovníky, citrusy a mnohé ďalšie. Všadeprítomná zeleň prispieva k obľube letoviska, okolie ponúka veľa možností pekných prechádzok a výletov.

Centrum mesta poteší predovšetkým milovníkov histórie. Na námestí stojí kostol Zvestovania Panny Márie, ktorý je ozdobený starokresťanským reliéfom. V budove bývalej radnice dnes sídli Námorné múzeum, kde sú k videniu rôzne navigačné prístroje, námorné mapy a ďalšie predmety súvisiace s námornou minulosťou mesta Orebič. Na námestí stoja dva kapitánske domy, v ktorých sú vystavené etnografické zbierky.

Ponuka pobytov – Chorvátsko, Orebić (Orebič)

 


Ak by ste sa vydali asi 2 kilometre smerom na západ od centra, dorazili by ste ku goticko-renesančnému františkánskemu kláštoru z 15. storočia, ktorého súčasťou je aj kostol Panny Márie Anjelskej. Ten je vyzdobený cenným reliéfom "Madony" z roku 1501 od Nikoly Firentince a ďalšími umeleckými predmetmi.

Nad kláštorom sa dvíha hora sv. Ilija (sv. Eliáša), na ktorej svahu bol v 16. storočí františkánmi vystavaný kostol Panny Márie Karmelskej, ktorý bol neskôr barokovo upravený. Po stáročia kostol fungoval ako svätyňa miestnych námorníkov, zostalo v ňom uložený mnoho darov a umeleckých predmetov, ktoré títo ľudia doviezli zo svojich ďalekých ciest. Z kostola sa naskytá nádherný výhľad na Pelješacký kanál aj protiľahlý ostrov Korčula.

Vyhľadať najlepšie zájazdy – Chorvátsko 2019

 


Orebić
je dnes známy tiež ako obľúbené rekreačné miesto a veľké turistické letovisko polostrova Pelješac. Vyrástlo tu mnoho príjemných hotelov a apartmánov, navyše aj miestni obyvatelia poskytujú ubytovanie v súkromí.

V zátoke Trstenica, východne od Orebića, sa nachádzajú príjemné kamienkové pláže s pozvoľným vstupom do mora, ktoré sú tak bezpečné aj pre malé deti. More láka na športovanie, v meste nájdete požičovne všetkého športového vybavenia.

Ak vás nebaví len sa povaľovať na pláži, môžete sa pokúsiť o výstup na vrchol hory Sveti Ilija dosahujúci nadmorskú výšku 961 metrov. Výstup trvá asi 5 hodín, vedie po neznačených chodníkoch a v letnom horúčave môže byť značne vyčerpávajúci. Ak vrchol zdoláte, vašou odmenou budú prekrásne výhľady do širokého okolia.Booking.com