Dovolenka, zájazdy, ubytovanie, pobyty 2019

Ostrov Lošinj, Kvarner, Chorvátsko – pobyty, zájazdy, dovolenka

Losinj-Chorvatsko-Kvarner_dovolenka_pobyt_ubytovanie

Ostrov Lošinj sa nachádza v tesnom susedstve ostrova Cres. Tento ostrov Kvarnerského súostrovia tvorí takmer jeden celok s ostrovom Cres. Sú od seba oddelené iba 11 metrov širokou úžinou spojenú otočným mostom, ktorý umožňuje preplávať lodiam. Ostrov Lošinj je právom považovaný za najkrajší ostrov celého Jadranu.

Ostrov je okrem iného výnimočný dostatkom pitnej vody vďaka prítomnosti sladkovodnej nádrže Vranské jazero, preto sa o ňom niekedy hovorí ako o Zelenom ostrove. Početné zátoky a zálivy, storočný borovicový les rozkladajúci sa až k pláži a priezračne modré more ponúkajú skutočné prírodné bohatstvo.

Počasie a teplota mora – Lošinj

Sea water temperature

 

Teplá subtropická mikroklíma a flóra ostrova pripomínajú ďaleko južnejšie ležiaceho mesta Dubrovník. Ostrov Lošinj vyniká špeciálnou liečivou klímou, ku ktorej prispieva aj množstvo rôznorodej vegetácie. Tá spoločne s morským vzduchom pôsobí blahodárne najmä pri dýchacích ťažkostiach a alergických reakciách na peľ. Špecifická mikroklíma s absolútne čistým vzduchom je spôsobená situovaním ostrova ďaleko od pevniny uprostred veľmi čistej časti otvoreného Jadranského mora.

O tom, že ostrov Lošinj bol osídlený už v dávnych dobách svedčia jaskynné nálezy na západnom pobreží. Po celom ostrove sa dajú nájsť najrôznejšie stopy po starom osídlení. Ide predovšetkým o pozostatky opevnených ilýrskych sídiel. Pomerne zachovalé pozostatky rímskych vidieckych víl zasa svedčia o tom, že sa tu v neskorších dobách usadzovali Rímania.

Počas skorého stredoveku osídlovali ostrov Slovania. Doteraz tu stoja zachovalé románske pustovnícke kostolíky, napríklad Sveti Jakov alebo Sveta Marija Magdalena pod Osoršćicou. V neskoršej dobe ovládli ostrov Benátčania (do roku 1797), po tejto nadvláde nasledovala etapa rakúsko-uhorskej nadvlády.

Ponuka pobytov – Chorvátsko, Lošinj

 


História ostrova Lošinj je úzko spojená s históriou Cresu, pretože oba ostrovy vždy tvorili historický a kultúrny celok. Potom, čo súostrovie prešlo pod nadvládu Rakúska-Uhorska, bolo v mestečku Mali Lošinj vybudovaných 6 lodeníc a ostrov sa stal jedným z najvýznamnejších oporných bodov Rakúsko-uhorských námorných síl.

Približne v polovici ostrova, v jeho najužšej časti bol vybudovaný kanál, ktorý rozdeľuje ostrov prakticky na dve časti. V severnej, menej členitej časti ostrova sa nachádza jeho najvyšší bod, vrch Televrin (588 m). Južná, členitejšia časť ostrova je bohatšia na vegetáciu. Tu nájdete aj väčšinu významných letovísk a mestečiek.

Najznámejšia pláž sa tiahne v zálive Čikat, juhovýchodne od letoviska Mali Lošinj. Je dlhá 30 kilometrov a je obľúbená najmä medzi milovníkmi vodných športov. More okolo lošinjsko-creského súostrovia bolo dňa 6. augusta 2006 vyhlásené prvým chráneným úsekom mora so zameraním na intenzívnu ochranu tunajšej kolónie delfínov skákavých.

Vyhľadať najlepšie zájazdy – Chorvátsko 2019

 


Rekreačné strediská Mali a Veli Lošinj boli už v minulom storočí vyhlásenými klimatickými kúpeľmi. Obe miesta sú spojené niekoľkokilometrovou promenádou, ktorá prechádza pozdĺž južného výbežku ostrova a prechádzky po nej sú súčasťou klimatickej liečby. Už za Rakúska-Uhorska bolo známe, aký priaznivý vplyv má vôňa z hájov alpských borovíc na čistenie a liečenie dýchacích orgánov. Navyše pôsobí borovicový les ako ochranný prírodný faktor filtrujúci UVA a UVB. Sezóna na ostrove Lošinj začína v júni a končí v septembri.

K obľúbeným tipom pre voľný čas je určite populárny výlet loďou na blízky ostrov Cres, kde najmä milovníkov dejín pozýva k návšteve historické mestečko Osor s veľkým množstvom pamiatok z rímskeho obdobia. Rovnako populárny je rybací piknik, čo je celodenný výlet loďou s hudbou, občerstvením a aktívnym rybolovom. Je možné podniknúť aj celodenný výlet loďou, ktorá zavedie návštevníkov pozdĺž ostrova so zastávkami na kúpanie a občerstvenie v inak nedostupných romantických zátokách.Booking.com