Dovolenka, zájazdy, ubytovanie, pobyty 2019

Ostrov Murter, Severná Dalmácia, Chorvátsko – pobyty, zájazdy, dovolenka

Murter-Chorvatsko-Severna-Dalmacia_dovolenka_pobyt_ubytovanie

Malebný ostrov Murter zaberajúci plochu 18 kilometrov štvorcových v Jadranskom mori na severe Dalmácie patrí do šibenickej ostrovnej skupiny. Od pevninského Chorvátska ho oddeľuje Murterský kanál.

Murter sa nachádza neďaleko suchozemských miest Šibenik a Vodice, na severovýchode je obmývaný vodami Pirovackého zálivu, na západe Murterským morom. Vďaka zdvíhaciemu mostu cez Murterský kanál sa stal ostrov ľahko dostupným a je takmer súčasťou pevniny. Má to však aj svoje nevýhody: na ostrove Murter chýba taký pokoj, ktorý je na vzdialenejších ostrovoch. Atraktívnosť ostrova zvyšuje blízkosť dvoch národných parkov – Kornati a Krka.

Počasie a teplota mora – Tisno (Ostrov Murter)

Sea water temperature

 

Osídlenie ostrova Murter je datované ďaleko do minulosti, prvými obyvateľmi bolo Ilýri. O ich prítomnosti svedčia pozostatky ilýrskej osady "Collentum" nachádzajúce sa pri letovisku Betina. Murter je pomerne plochý, jeho najvyšší bod dosahuje nadmorskú výšku 125 metrov.

Pobrežie je veľmi členité, dlhé pláže sa striedajú s romantickými zátokami, ktoré ukrývajú malebné súkromné plážičky. Pláže na ostrove Murter sú okruhliakové, kamenisté a miestami aj piesočné. Priezračne čisté a teplé more láka milovníkov potápania a šnorchlovania. Na ostrove panuje veľmi príjemná klíma a tak je ideálnym turistickým cieľom pre letnú dovolenku.

Ponuka pobytov – Chorvátsko, Ostrov Murter

 


Na Murteru žije v súčasnosti okolo 5 tisíc obyvateľov, ktorí sa živia predovšetkým rybolovom, stavbou lodí a poľnohospodárstvom. Veľké percento miestnych obyvateľov sa však začalo venovať aj práci v cestovnom ruchu, vedú penzióny, reštaurácie alebo prenajímajú lode.

Väčšina ľudí žije na severozápade ostrova, kde sa nachádzajú aj najväčšie mestá. K najvýznamnejším miestam na ostrove Murter patrí rovnomenné hlavné mesto Murter, obce Betina, Jezera a Tisno. Všetky tieto lokality sú prepojené cestou.

Vyhľadať najlepšie zájazdy – Chorvátsko 2019

 


V súčasnosti na ostrove už nájdete skvelé podmienky pre turistický ruch, bola vybudovaná dobrá infraštruktúra, v prevádzke sú početné reštaurácie, obchody, športové i zábavné zariadenia a mnoho ubytovacích zariadení. Turistom sú k dispozícii hotely, celé turistické mestečko, štyri veľké kempy a tisíce lôžok v súkromí.

Murter ponúka návštevníkom dobré podmienky pre vodné športov, predovšetkým pre jachting, windsurfing, potápanie, podmorský rybolov. Je tiež veľkým lákadlom pre jachtárov, ktorí môžu na kotvenie využívať tunajšej zátoky. Ak dávate prednosť športom na suchu, môžete si zahrať tenis, basketbal či nohejbal. Murter jednoducho ponúka všetko, na čo si spomeniete, je tak skvelým miestom pre rodinnú dovolenku.Booking.com