Dovolenka, zájazdy, ubytovanie, pobyty 2019

Ostrov Rab, Kvarner, Chorvátsko – pobyty, zájazdy, dovolenka

Rab-Chorvatsko-Kvarner_dovolenka_pobyt_ubytovanie

Ostrov Rab je najjužnejším z Kvarnerských ostrovov a s rozlohou 93 km2 tiež deviatym najväčším ostrovom v Jadranskom mori. Susedí s ostrovmi Cres, Krk a Pag a na pevnine je lemovaný pohorím Velebit. Medzi ostrovom a pevninou vznikol 1800 metrov úzky a námorníkmi celé stáročia obávaný Velebitský prieliv, ktorým neustále vanie suchý vietor bóra.

Pobrežie tejto časti ostrova je práve kvôli bóre veľmi pusté a skalnaté, zatiaľ čo západná strana ostrova Rab je už pred týmto vetrom chránená a má mierne podnebie. Na severozápade sa do ostrova zahryzávajú dve hlboké zátoky, Supetarska draga a Kamporska draga. Ostrov je kopcovitý, 22 km dlhý a v najširšom mieste 11 km široký.

Počasie a teplota mora – Rab (letovisko Lopar)

Sea water temperature

 

Najvyšším vrcholom na ostrove Rab je hora Straža (408 m) nachádzajúca sa v horskom pásme Kamenjak. Povrch ostrova je sčasti zarastená macchiou, dubom cezmínolistým a borovicovými lesmi. Vo vnútrozemí ostrova sa rozkladajú úrodné polia, na ktorých sa pestujú olivy, zeleninu a ovocie.

História osídlenia ostrova siaha do roku 360 pred Kristom, kedy sem prišli ilyrskí Liburnovia. V 2. storočí pred naším letopočtom potom ostrov do svojho impéria začlenili Rímania. Na mieste, kde stojí dnešné mesto Rab, si zriadili vojenský tábor a neskôr si postavili aj niekoľko letných sídiel a letohrádkov. V polovici 15. storočia ostrov postihla morová epidémia, ktorá mala za následok smrť väčšiny vtedajšieho obyvateľstva.

Súčasných 9000 obyvateľov sa živí poľnohospodárstvom a tiež rybolovom, ktorý už ale nie je tak intenzívny ako v minulosti. Pre hospodárstvo ostrova Rab je v posledných rokoch stále viac významný cestovný ruch. Napriek tomu obyvateľom ostrova sa stále darí zachovávať staré zvyky a tradície. Ak sa na ostrove koná niektorá z miestnych slávností, je to pre turistov veľký zážitok.

Ponuka pobytov – Chorvátsko, Rab

 


V súčasnosti je ostrov Rab pre svoje krásne piesočné pláže, romantické skalnaté zátoky a mierne podnebie s dostatkom slnečného svitu vyhľadávaným cieľom turistov. Návštevníkov sem láka tiež široká ponuka športových a kultúrnych možností. Tunajšie bezprašné ovzdušie presýtené morskou soľou má mimoriadne liečebné účinky, preto sem často chodia aj pacienti s dýchacími ťažkosťami.

Vyhľadať najlepšie zájazdy – Chorvátsko 2019

 


Rab
často vyhľadávajú tiež milovníci vodných športov, predovšetkým jachtingu, pre ktoré sú tunajšie vody úplne ideálne. Radi sem chodia taktiež naturisti, pre ktorých je na ostrove vyhradené niekoľko pekných pláží. Každý, kto tento ostrov navštívi, bude nadšený ako z nespočetných možností rekreácie a oddychu pri mori, tak aj z možností poznávania pamiatok a kultúrnych zaujímavostí. Aktívnym jednotlivcom sa naviac ponúkajú aj pekné vychádzky do vnútrozemia za poznaním miestnej prírody.

Na ostrov Rab sa dostanete trajektom z pevniny z Jablance, Rijeky alebo Zadaru. Medzi jednotlivými Kvarnerskými ostrovmi tiež premávajú pravidelné trajektové linky. Ak by ste chceli poznávať zaujímavé miesta ostrova, je najlepšie využívať miestnu autobusovú dopravu. Z hlavného mesta Rab premávajú spoje do mestečiek Lopar, Kambor, Barbat a Suha Punta.Booking.com