Dovolenka, zájazdy, ubytovanie, pobyty 2019

Peloponéz, Grécko – pobyty, zájazdy, dovolenka

Peloponez-Grecko-Ubytovanie-dovolenka-zajazd

Na juhu Grécka sa na ploche 21 389 km2 rozkladá veľký polostrov Peloponéz, ktorý je s pevninou spojený pásom pevniny. Ten bol v roku 1893 prerezaný viac než šestikilometrovým Korintským kanálom. Oficiálne je tak síce označovaný ako polostrov, pritom ide v skutočnosti o umelo vytvorený ostrov.

Peloponéz je vďaka svojej slávnej histórii nazývaný aj kolískou civilizácií. Rozkladali sa tu slávne miesta počiatkov vyspelej spoločnosti, ako Sparta, Mykény, Korint či Olympia. V rímskom období sa dostal do popredia prístav Patras, alebo Pátrai, ktorý je dodnes najväčším mestom celého polostrova. V súčasnosti je Peloponéz rozdelený na sedem provincií: Achalm, Argolida, Arkadia, Ilia, Korinthia, Lakónia a Messenia. Samotný názov polostrova pochádza od mýtického vládcu Pelopa.

Počasie a teplota mora – Peloponéz (Kalamata)

Sea water temperature

 

Peloponéz svojím tvarom pripomína list moruše. Jeho povrch je veľmi rozmanitý, objavujú sa tu tak členité morské pobrežia a prímorské roviny, ako aj aj náhorné plošiny a vysoké hory. Najvyšším pohorím je Taygetos s dominantnou horou Agios Allias, ktorá dosahuje výšku 2407 metrov nad morom. Z tohto slávneho vrcholu situovaného v blízkosti Sparty v minulosti Sparťania zhadzovali chorých a slabých jedincov či kriminálnikov.

Pre polostrov sú typické tiež husté lesy, olivové a cyprusové háje. Výnimkou nie sú ani citrusovníky, figovníky alebo iné ovocné stromy a kríky. Na východe je polostrov obmývaný Krétskym, na západe Iónskym morom. Peloponéz svojím tvarom pripomína aj známy, aj keď podstatne menší grécky polostrov, Chalkidiki. Tiež tu vybiehajú do mora akési pomyselné prsty.

Ponuka pobytov – Grécko, Peloponéz

 


Na svojom veľkom území ponúka Peloponéz svojim návštevníkom rozmanitú prírodu i nespočetné množstvo starovekých pamiatok. Z tých môžeme spomenúť staroveký Korint, Tyrins, Mykény, Epidaurus, Spartu, byzantskú Mystru, stredoveké chrámy v Monemvassii a Olympii, kde sa v dávnych dobách organizovali súťaže atlétov. Dovolenka na Peloponéze poteší predovšetkým tých, ktorí radi spoja odpočinok na pláži s poznávaním kultúry a histórie. Tá je tu skutočne všadeprítomná.

Keďže má Peloponéz naozaj dlhé pobrežie, nechýbajú mu krásne piesočnaté a kamienkové pláže, živé rekreačné strediská a dostatok možností zábavy a športového vyžitia. Pláže sú obmývané čistým a priezračným morom. Za najobľúbenejšie turistické centrá sú považované Tolo a Niforeika, kde je možné užívať si pestrú škálu vodných športov. Ďaľšou hojne navštevovanou destináciou je mestečko Pales Epidaurus, ktoré ponúka všetko potrebné pre strávenie pohodovej dovolenky.

Vyhľadať najlepšie zájazdy – Grécko 2019

 


Letoviská na Peloponéze nie sú postihnuté masovým turizmom, ako je tomu v iných gréckych oblastiach, preto potešia hlavne milovníkov pokoja a pohody. Peknú rekreáciu umožňuje tiež Nafplion a Ermioni s štrkovo-piesočnatými plážami. Taktiež Gythio je lemované pásom pláží, ktoré ponúkajú skutočný komfort. Nájdu sa však aj také miesta a pláže, ktoré neboli doteraz zasiahnuté civilizáciou. Za návštevu stojí tiež Kyllini, Methoni, Skafidia, Trizona či Patras.

Vďaka svojej polohe a výbornej klíme sa môže Peloponéz pochváliť dostatočne dlhou letnou sezónou, ktorá trvá od apríla až do októbra.Booking.com