Pelješac je po Istrii druhým najväčším chorvátskym polostrovom, v dĺžke 65 kilometrov vybieha do Jadranského mora v oblasti Južnej Dalmácie. Jeho celková rozloha je 350 km2 a jeho šírka sa pohybuje v rozmedzí 3 až 7 km. S pevninou je polostrov spojený úzkou šijou neďaleko mestečka Ston.
Severná časť polostrova je pomerne zalesnená a vystavená chladným vnútrozemským vetrom, kým južná a juhozápadná časť má teplejšie a vlhkejšie podnebie. Horské úbočia a nížiny pokrýva úrodná pôda, na ktorej sa nachádzajú vinice, olivové plantáže a ovocné sady. Pejlešac je známy svojimi kvalitnými vínami „dingač“ a „postup“, ktoré sa vyznačujú vysokým obsahom alkoholu.
Počasie a teplota mora – Pelješac
Polostrovom prechádza horské pásmo s najvyššou horou sv. Ilija - sv. Eliáša, ktorá dosahuje nadmorskú výšku 961 metrov. Polostrov Pelješac križuje tzv. Pelješacká transverzála nadväzujúca na Jadranskú magistrálu. Spája najväčšie obce na polostrove a slúži tiež turistom smerujúcim na neďaleký ostrov Korčula.
Na Pelješaci žijú zaujímavá zvieratá, je však potrebné podotknúť, že nie sú pôvodnými druhmi. Na začiatku 19. storočia sem boli importované šakaly a polostrov je tak dodnes ich domovom a tiež jedinou lokalitou v Európe, kde sa s tými psovitými šelmami môžete stretnúť. Za účelom vyhubenia jedovatých hadov sem boli v minulosti udomácnené šelmičky promyky mungo, či promyky indické, ktoré sú menšie ako zajac a žijú tu stále.
Ponuka pobytov – Chorvátsko, Pelješac
Čo sa týka ľudí, tak prvými obyvateľmi ostrova boli Gréci, po ktorých sem prišli Rímania a nakoniec sa tu usadili Byzantínci. Od roku 1333 až do roku 1808 patril celý polostrov pod Dubrovnícku republiku. Už od 10. storočia na polostrove dochádzalo k rozvoju moreplavby, k najväčšiemu rozkvetu tejto činnosti však došlo až v 17. storočí. V tej dobe na Pelješaci žili svetovo preslávení a veľmi bohatí kapitáni a lodiari, ktorí zakladali po celom svete banky a obchodné spoločnosti.
Vyhľadať najlepšie zájazdy – Chorvátsko 2019
V období medzi rokmi 1865 až 1887 na polostrove sídlila jedna z najväčších lodných spoločností s názvom "Associazione Marittima di Sabioncello", ktorej majetkom bolo 33 lodí nesúcich biblické mená zo Starého zákona. Plachetnice tejto spoločnosti vyplávali na zaoceánske plavby až do severnej Ameriky. Potom, čo bol svetový obchod presunutý mimo jadranskú oblasť, pohasol význam Pelješacu ako strediska moreplavby.
Pelješac má nielen veľa pozoruhodných historických pamiatok, ale aj rad atraktívnych letovísk a miest vhodných na kúpanie. Tunajšie letoviská sa chvália krásnymi plážami a azúrovo modrým morom, ktoré je vyhľadávané milovníkmi jachtingu, windsurfingu a množstva iných vodných športov. K najobľúbenejším a najnavštevovanejším destináciám patria Orebić, Trstenik, Ston, Trpanj, Kućište či Viganj.
Booking.com