Dovolenka, zájazdy, ubytovanie, pobyty 2019

Rovinj, Istria, Chorvátsko – pobyty, zájazdy, dovolenka

Rovinj-Chorvatsko-Istria_dovolenka_pobyt_ubytovanie

Približne v polovici západného pobrežia chorvátskeho polostrova Istria sa rozkladá mestečko Rovinj, ktoré v mnohom pripomína talianske mestá. Jeho stará časť bola postavená na poloostrovčeku a je tak zo všetkých strán obklopené morom. Rovinj pôsobí veľmi harmonickým a kompaktným dojmom, je to príjemné mesto ukrývajúce množstvo zaujímavých pamiatok.

Pôvodnú osadu v týchto miestach založil ilyrský kmeň Istra. V roku 129 pred Kristom prišli do mesta Rímania a premenovali ho na Rugium. V období benátskej nadvlády mesto rozkvitalo, jeho bohatstvo plynulo z obchodu s drevom, stavebným kameňom a dobytkom. Akonáhle zaznamenala Benátska republika úpadok, došlo aj k úpadku mesta Rovinj.

Počasie a teplota mora – Rovinj
Kliknite na obrázok pre zväčšenie

Sea water temperature

 

Po druhej svetovej vojne sa odtiaľ odsťahovalo mnoho Talianov a vystriedali ich chorvátski umelci. Tí sa usadili v opustených a chátrajúcich domoch, ktoré postupne opravili. Do dnešnej doby funguje v meste Rovinj silné spoločenstvo umelcov.

Staré mesto od stredoveku ochraňovali mestské hradby, ktoré si tu môžete prezrieť aj dnes. Pôvodne múrom dominovalo sedem brán, ale v súčasnosti už stoja len tri - brána sv. Kríža, brána Pod stenou a brána sv. Benedikta. Na námestí pred hrádzou sa nachádza stredoveký Balbiho oblúk z roku 1680, ktorý bol pôvodne tiež jednou z mestských brán.

Ponuka pobytov – Chorvátsko, Rovinj

 


Polostrov, na ktorom sa Rovinj rozprestiera, bol pôvodne ostrovom, ale v roku 1763 bol zasypaný kanál, ktorý ho oddeľoval od pevniny. Domčeky v centre mesta sú od seba oddelené úzkymi kľukatými uličkami, ktoré často vyúsťujú na malebné námestíčka alebo vytvárajú úchvatné zákutia. Prechádzku mestom je dobré začať na námestí Maršala Tita, ktorému dominuje červená benátska hodinová veža postavená v 17. storočí.

Pobrežie okolo mesta Rovinj je lemované radom hotelových komplexov, ktoré disponujú kvalitnou sieťou obchodov, služieb a športových zariadení. Tie poskytujú svojim klientom dokonalý komfort a zabezpečia im bezstarostnú dovolenku. Na rekreačné účely sú využívané tiež niektoré z celkom 13 okolitých ostrovov a ostrovčekov. Ostrovy Sveta Katarina a Crveni Otok sú zaujímavé aj tým, že na nich sa našli pozostatky rímskeho osídlenia.

Vyhľadať najlepšie zájazdy – Chorvátsko 2019

 


Na polostrove Muntrav, ktorý vybieha do mora asi 3 kilometre južne od mesta, sa rozprestiera prírodná rezervácia bohatá na vegetáciu. Pláže v letovisku Rovinj a okolí sú čiastočne umelo upravované, na niekoľkých miestach doplnené betónovými plošinami. Inak sa tu vyskytujú okruhliaky a kamene, miestami aj piesok. Až k plážam sa tiahnu pekné borovicové lesy.

Rovinj má skvelé možnosti pre vodné športy ako je windsurfing, vodné lyžovanie, podmorský rybolov, jachting, kiting či vodné pólo.Booking.com