Dovolenka, zájazdy, ubytovanie, pobyty 2019

Samos, Grécko – pobyty, zájazdy, dovolenka

Samos-Grecko-Ubytovanie-dovolenka-zajazd

Samos, patriaci k severovýchodným Egejským ostrovom, má výborné predpoklady pre prežitie príjemnej dovolenky v krásnom prostredí. Bujná vegetácia dáva ostrovu exotický ráz a Kerkis, najvyššia hora ostrova, vytvára úžasné scenérie a neopakovateľnú kulisu prázdninovým letoviskám vyrastajúcim pod ňou.

Ostrov Samos bol rodiskom slávneho matematika Pythagora a preto, ako suvenír z ostrova, či darček blízkym, si môžete vziať so sebou keramický pohár, ktorý vymyslel on a ktorý funguje na princípe spojených nádob, s pomocou ktorého sa v minulosti snažili regulovať konzumáciu vína. Lahodná chuť miestneho vína osloví iste aj vás, je jedným z obľúbených vývozných artiklov ostrova.

Počasie a teplota mora – Samos

Sea water temperature

 

Veľmi pôvabný a stále sviežo zelený ostrov Samos leží v najvýchodnejšej časti Egejského mora, veľmi blízko tureckého pobrežia. Jeho susedmi sú ostrovy Chios, Ikaria, Fournoi, Agathonisi, Arko a Patmos. V posledných desaťročiach sa stal veľmi obľúbeným, žiadaným a populárnym miestom pre letnú turistiku, sezóna tu trvá od mája až do októbra. Ostrov je preslávený krásnymi plážami s jemným pieskom i hladkými okruhliakmi, malebnými dedinkami a zaujímavými rybárskymi prístavmi.

Z antických dôb sa tu zachovalo veľké množstvo pamiatok. Rozvinutá ekonomika a kultúrna dominancia tohto obdobia prinieslo veľa noviniek, napr. tzv. Iónsku abecedu s 24 písmenami, ktorú systematizoval Sámosan Kallistratos. Stredovek znamenal rozkvet predovšetkým v architektúre kostolíkov a kláštorov, ale aj náboženských malieb, predovšetkým byzantských ikon.

Ponuka pobytov – Grécko, Samos

 


Za povšimnutie samozrejme stojí aj pozoruhodný tunel Eupalinos, ktorý vznikol pod dohľadom Polykrata, ktorý svoje výpočty postavil na Pythagorove tvrdenie "Čísla sú princípom bytia". Tunel bol vykopaný z oboch strán hory a vďaka dokonalým matematickým prepočtom sa obe cesty spojili takmer uprostred.

Vyhľadať najlepšie zájazdy – Grécko 2019

 


Veľmi typické je pre ostrov Samos tkáčstvo, hrnčiarstvo a výroba keramiky s harmonickým dizajnom a pestrými farbami. Klasickým suvenírom, ktorý si zo Samosu môžete vziať so sebou, sú dômyselne vyrobené nádoby "maskara bardak" a "dikia koupa". Medzi hlavné produkty, ktoré sa odtiaľ vyvážajú, je nutné spomenúť víno značky Moschato, kvalitný olivový olej a mydlo. Samos kombinuje prírodnú krásu s kultúrou, ktorá sa nezmenila priebehom storočia, ale naopak, v harmónii s miestnymi zvykmi a tradíciami si udržuje svoj charakter do dnešných dní.Booking.com