Dovolenka, zájazdy, ubytovanie, pobyty 2019

Santorini, Grécko – pobyty, zájazdy, dovolenka

Santorini-Grecko-Ubytovanie-dovolenka-zajazd

Jedným z najjužnejších ostrovov súostrovia Kyklady v Egejskom mori je Santorini, leží asi 110 km severne od Kréty. Rozkladá sa na ploche 71 kilometrov štvorcových a žije na ňom okolo 7 tisíc obyvateľov. Santorini každého očarí svojou romantickou atmosférou a tiež jedinečným vzhľadom, ktorý je odrazom vulkanickej činnosti v minulosti.

Santorini, alebo tiež Thira, je skutočným klenotom medzi gréckymi ostrovmi. Jeho pôvodný názov bol Strongylé, teda „Okrúhly“, čo bolo odvodené z jeho tvaru. Pred 3 a pol tisíc rokmi bol však ohromným sopečným výbuchom rozmetaný do okolia. Historici sa domnievajú, že práve tento výbuch mal za následok zánik minojskej kultúry. Erupcia bola tiež inšpiráciou pre legendu o bájnej Atlantíde, prekvitajúcej civilizácii, ktorá náhle zmizla zo sveta.

Počasie a teplota mora – Santorini (Fira)

Sea water temperature

 

Dnešné Santorini je vlastne do mora prepadnutý vrchol sopky, nad vodou zostali len 200 metrov vysoké okraje krátera, na ktorých sú k videniu belostné domčeky. Obvodové časti pôvodnej sopky obklopujú až 400 metrov hlbokú lagúnu.

Po výbuchu, okrem hlavného a najväčšieho ostrova Santorini, vzniklo aj niekoľko menších ostrovčekov. Severovýchodne od Santorini sa nachádza Therasia, uprostred akejsi "podkovy", ktorú Santorini vytvára, leží ešte menší neobývaný ostrovček Aspronisi. Vo vnútri veľkej lagúny sú situované tri malé vulkanické ostrovčeky kužeľovitého tvaru - Palia Kaméni, Néa Kaméni a Mikri Kaméni. Na ostrovčekoch strieka horúci prameň a stali sa preto obľúbeným cieľom výletov spojených s kúpaním. Celkom na tomto súostroví žije okolo 13 500 obyvateľov.

Dnešný názov ostrova Santorini pochádza z 13. storočia, z obdobia latinského cisárstva a je odvodený zo Svätej Ireny (Santa Irini), ktorá bola patrónkou ostrova. Ostrov je obľúbeným cieľom turistov z celého sveta a skvelým miestom na prežitie dokonalej dovolenky. Sezóna tu trvá od apríla do októbra, kedy sa tu vyskytuje absolútne minimum zrážok a teplota vzduchu aj mora je priaznivo vysoká. Klasická grécka architektúra, ktorá sa stala predlohou pre veľa pohľadníc a plagátov, očarí každého návštevníka.

Vulkanická činnosť sa podpísala aj na povrchu Santorini. Ostrov je hornatý, takmer pustý, väčšinou bez vegetácie. Najvyšší vrchol ostrova je Profitis Ilias (567 m), nasleduje Megalo Vouno s výškou 353 metrov nad morom a Mikros Profitis Ilias dosahujúci výšku 337 metrov.

Jedným z veľkých lákadiel Santorini sú tiež jeho pláže, ktoré sú veľmi rozmanité a líšia sa nielen povrchom, ale aj rozsahom ponúkaných služieb. Rozdiel sa prejavuje vo farbe piesku alebo kameňov, ktoré pokrývajú pobrežie. Stretnúť sa na plážach môžete s farbou bielou, červenou aj čiernou. Podľa farby bývajú tiež pomenované pláže, napr. White Beach, Red Beach a ďalšie.

Ponuka pobytov – Grécko, Santorini

 


Najkrajšie a najväčšie pláže nájdete na južnej a východnej časti ostrova Santorini. K tým najobľúbenejším patria šedá pláž Monolithos, čierna pláž Avis, tmavá až čierna kamienková pláž Kamari, Perissa, Perivolos a Agios Georgios. Na samotnom juhu ostrova narazíte na sýto červené skaliská Červenej pláže a na Bielu pláž. Na severe ostrova nenájdete tak vyhlásené pláže, ale zase pokojnejšie miesta skryté pred masovou turistikou. Známe pláže sú Paradisi, Kolumbo, Ammoudi a Pori.

Vyhľadať najlepšie zájazdy – Grécko 2019

 


Santorini
zažíva každoročne veľký nápor turistov, pre ktorých je v tunajších mestečkách pripravený celý rad možností ubytovania, stravovania a zábavy. Najrušnejšie je samozrejme v hlavnom meste Fira (Thira), ktoré je plné obchodíkov so suvenírmi a ľudovým umením, barov a klubov otvorených až do neskorých nočných hodín. Vo Fire žije okolo 1500 obyvateľov, ktorí sa živia turistickým ruchom, ale zároveň sa snažia udržať miestne tradície z čias minulých.

Pre hlavné mesto, ale aj ďalšie obce na Santorini, sú typické biele domčeky s modrými okenicami a dverami, kostolíky s modrými kupolami, početné zvonice a kľukaté uličky so strmými schodiskami. Ak vážite umenie, vydajte sa do Galérie výtvarného umenia Mati, kde je k videniu skutočne zaujímavá expozícia a diely inšpirované prírodou a ľudským telom. Prezrieť si môžete nielen obrazy, ale aj sochy a šperky.

K ďalším "väčším" mestám patria Oia a Imerovigli, ktorých domčeky sú rozosiate vysoko na skale. Samozrejmosťou je typická grécka architektúra, na ktorej prevláda biela, okrová a modrá farba, steny sú zdobené kamienkami a balkóny doplnené kvetinami všetkých možných farieb.

Medzi obľúbené prímorské letoviská na Santorini patrí Perissa, Perivolos, Firostefani, Monolithos, Agia Paraskevi alebo Kamar (v blízkosti môžete navštíviť Múzeum vína). Za návštevu stojí tiež dedinka Akrotiri, v ktorej archeológovia odkryli viac než 3500 rokov staré mesto, ktoré bolo zasypané sopečným popolom. Jeho obyvatelia boli našťastie pred výbuchom včas upozornení a stihli opustiť svoje domovy. Napriek tomu získala dedinka prezývku "Grécke Pompeje".Booking.com