Až na samotnom juhu polostrova Sinaj sa rozkladá moderné turistické letovisko Sharm El Sheikh, ktoré patrí k najnavštevovanejším a najrýchlejšie sa rozvíjajúcim destináciám v Egypte. Toto pulzujúce letovisko ponúka moderné hotely, reštaurácie a obchody, ale aj bohaté športové zázemie a prvotriedne príležitosti pre potápanie ku koralovým útesom.
Oblasť Sharm El Sheikhu je lemovaná pásmom vysokých hôr a prekrásnych údolí, ktoré z neho vytvárajú oázu plnú slnka a celoročného kúpania. Kto by to bol povedal, že ešte nedávno bol len malou beduínskou dedinkou, ktorej obyvatelia sa zaoberali predovšetkým rybolovom.
Nadvládu nad touto oblasťou mali dlhú dobu Izraelčania, ktorí tu vybudovali prvé hotely. K vrátení Sinaja pod egyptskú zvrchovanosť došlo v roku 1982 v dôsledku izraelsko-egyptských mierových dohôd, ktoré boli podpísané v Camp Davide už v roku 1978. Egyptská vláda sa potom rozhodla pokračovať v prvotnom izraelskom pláne a urobiť z Sharm El Sheikhu prímorské stredisko. V tej dobe tu stáli iba tri hotely.
Počasie a teplota mora – Sharm El Sheikh
Od druhej polovice 80. rokov 20. storočia sú tu vybudované vhodné podmienky pre turistov, ktorí túžia obdivovať drsnú krásu tunajšej prírody a tiež neopakovateľné bohatstvo podmorského života. Z malej osady tak stalo pulzujúce moderné letovisko, ktoré ponúka návštevníkom vysoký štandard poskytovaných služieb. Pri výstavbe ubytovacích zariadení však musia byť dodržiavané pomerne prísne stavebné obmedzenia - tunajšie hotely nesmú byť príliš vysoké, aby nezakrývali panorámu hornatého vnútrozemia.
V súčasnosti sa tu nachádza okolo stov hotelov, vrátane pobočiek známych svetových značiek, ako sú napríklad päťhviezdičkové luxusné hotely Marriott, Four Seasons, Ritz, Carlton alebo Savoy. Väčšina z nich lemuje nádhernú zátoku Naama Bay, ktorá je akýmsi centrom celej oblasti Sharm El Sheikhu.
Samotný Sharm El Sheikh síce stále vyzerá ako typické arabské mesto, ale je tu poznať značný vplyv zahraničných turistov. Vedľa mešít a arabských súkov (trhov) sú k videniu obchody určené prevažne návštevníkom zo západného sveta - ide napríklad o občerstvenia KFC či McDonald's. Taktiež nočný život je prispôsobený štýlu a požiadavkám turistov.
Mnohé z hotelov majú priamy prístup k okraju koralového útesu, ktorý je najväčším lákadlom Sharm El Sheikhu. Sú tu ideálne podmienky pre potápanie, ale aj veľmi priemerní plavci si môžu s okuliarmi a šnorchlom užívať obrovské bohatsto podmorského sveta. Dôležité je pribaliť si obuv do vody, aby ste sa medzi koralmi mohli bezpečne pohybovať. Pokiaľ s potápaním ešte len začínate, je táto oblasť skvelou voľbou. Samozrejme aj skúsení potápači si môžu byť istí, že im táto časť Červeného mora poskytne najlepšie podmienky pre tento rekreačný šport.
Ponuka pobytov – Egypt, Sharm El Sheikh
Fascinujúci farebný podmorský svet na koralových útesoch môžete pozorovať takmer od úsvitu až do súmraku. Keďže rozvoj turistického uchu tu začal až oveľa neskôr ako v Hurghade, aj dnes nájdete dobre zachovalé korálové útesy len pár metrov od pobrežia.
Okrem podmorských aktivít sa však môžete venovať tiež vodným športom, ako je napríklad windsurfing, vodné lyžovanie alebo plachtenie. Pre milovníkov golfu je tu vybudované skvelé 18 jamkové ihrisko. V Sharm El Sheikhu nájdete nielen krištáľovo čistú vodu, veľké koraly, exotickú podvodnú flóru a faunu, ale aj sírne kúpele, ktoré majú liečivé účinky na reumatické a kožné choroby.
Vďaka teplému subtropickému podnebiu, ktoré sa vyznačuje suchými a horúcimi dňami, je táto lokalita vo veľkej miere navštevovaná aj mimo letných mesiacov. Šnorchlovanie a potápanie je tu tak umožnené v každom ročnom období. Priemerná teplota sa cez letnú sezónu pohybuje v rozmedzí 30 - 45 °C a v zimných mesiacoch málokedy klesne pod 20 °C. Teplota morskej vody sa pohybuje od 21 °C v zime až po príjemných 28 °C v lete.
Vyhľadať najlepšie zájazdy – Egypt 2019
Celkovo je táto lokalita ideálna ako pre relaxáciu, tak aj pre dobrodružnú dovolenku. Ak patríte medzi vyznávačov aktívnej dovolenky, vyskúšajte jazdu na koňoch či ťavách, vydajte sa na púštne safari, navštívte beduínske oázy alebo horské masívy dosahujúce nadmorskú výšku až 2000 metrov. Nezabudnuteľný je napríklad nočný výstup na Mojžišovu horu, ktorá je s výškou 2285 metrov nad morom najvyššou horou Sinaja. Z jej vrcholu si môžete vychutnať jedinečný východ slnka.
Medzi Mojžišovou horou a Horou sv. Kataríny sa nachádza starobylý kláštor sv. Kataríny. Kláštorný kostol tu nechala postaviť v roku 330 cisárovná Helena, ktorá bola nadšenou propagátorkou kresťanstva. Kláštor ukrýva justiniánsku baziliku, ktorá opatruje veľmi cenené byzantské mozaiky z 6. storočia.
Obľúbený je tiež výlet do Luxoru, Jeruzalema, na Titan Island alebo do hlavného mesta Káhira. Asi 30 km od Sharm El Sheikhu sa navyše rozprestiera podmorský národný park Ras Mohamed s neporušenými koralovými útesmi. Ide o jeden z celkovo piatich národných parkov v oblasti Sinajského polostrova, vyhlásený bol v roku 1983. Práve tu nájdete najkrajšie koralové útesy Červeného mora, ako sú Yolanda a Žraločie útesy.
Útesy Yolanda boli pomenované po nákladnej lodi, ktorá tu stroskotala v roku 1981. Spolu so Žraločími útesmi tvoria svetovo najvyhľadávanejšiu potápačskú lokalitu. Žijú tu tisícky druhov rýb, ktoré tvoria celý fungujúci ekosystém.
Booking.com