Dovolenka, zájazdy, ubytovanie, pobyty 2019

Šibenik, Severná Dalmácia, Chorvátsko – pobyty, zájazdy, dovolenka

Sibenik-Chorvatsko-Severna-Dalmacia_dovolenka_pobyt_ubytovanie

Pri 9 km dlhom Šibenickom zálivu, do ktorého ústi rieka Krka, sa nachádza Šibenik, druhé najväčšie mesto Severnej Dalmácie. Pôvod Šibeniku síce nesiaha až do antiky, ako je tomu u iných väčších miest Chorvátska, ale do 11. storočia, kedy na tomto mieste vyrástla chorvátska osada, ktorá patrí medzi najstaršie slovanské osídlenia na Jadrane.

Prvá písomná zmienka o Šibeniku pochádza z roku 1066, vtedy sa však Šibenik ešte nazýval Krešimírovo mesto – po chorvátskom kráľovi Petrovi Krešimirovi IV. Nadvládu nad mestom mala striedavo Byzantská ríša a Benátska republika. V 15. storočí sa Šibenik začal premieňať v jedno z najvýznamnejších kultúrnych stredísk renesančného Chorvátska. V historickom jadre sa začali stavať veľkolepé paláce.

Počasie a teplota mora – Šibenik

Sea water temperature

 

Vzhľadu mesta zmenila nielen 2. svetová vojna, ale tiež agresia Srbov v 90. rokoch 20. storočia. Vtedy boli v Šibeniku spôsobené značné škody, ktoré sa však do dnešných dní už podarilo v značnej miere napraviť.

V historickom jadre mesta si môžete prezrieť celý rad pamiatok, z ktorých najvýznamnejšia je katedrála sv. Jakuba založená v roku 1431. Na jej výstavbe sa podieľalo veľa slávnych umelcov tejto doby. Stavba z mramoru a kameňa dnes stojí len vďaka obrovskému zázraku.

V čase srbskej agresie v roku 1991 bola zasiahnutá granátom. Ten preletel strechou, dopadol do stredu katedrály, ale nevybuchol. Vďaka tejto skutočnosti mohla byť katedrála sv. Jakuba v roku 2000 zapísaná na listinu svetového kultúrneho dedičstva organizácie UNESCO.

Ďalšou unikátnou pamiatkou Šibeniku je renesančná radnica z 16. storočia alebo kostol sv. Barbory, ukrývajúci zbierku cirkevného umenia. Za prehliadku stojí aj neskoro renesančný Kniežací palác zo 17. storočia, v ktorom dnes sídli Mestské múzeum. Na nábreží stojí barokový kostolík sv. Františka z 18. storočia, v ktorého interiéri sa nachádza kaplnka ukrývajúca veľkolepý organ z roku 1762. Centrum Šibeniku sa môže pochváliť aj množstvom významných palácov.

Ponuka pobytov – Chorvátsko, Šibenik

 


Šibenik
je obklopený štyrmi pevnosťami: pevnosť sv. Mikuláša, sv. Jany, sv. Anny a pevnosť Šubičevač. Tieto boli postavené na obranu pred tureckými útokmi. Každá z nich je jedinečnou architektonicou stavbou a neodmysliteľne patria k mestu.

Šibenik však nie je významný len z historického hľadiska. Súčasťou mesta je veľký prístav, vďaka ktorému sa stalo dôležitým dopravným uzlom Severnej Dalmácie. Práve odtiaľ vyplávajú trajekty smerom na väčšinu blízkych ostrovov.

Vyhľadať najlepšie zájazdy – Chorvátsko 2019

 


Šibenik
poskytuje turistom kvalitné zázemie v podobe hotelov, penziónov a ďalších ubytovacích zariadení. Nie je problém nájsť reštauráciu, tavernu, kaviareň alebo príjemný bar, kde môžete nerušene posedieť pri poháriku dalmátskeho vína alebo niektorej z miestnych špecialít. Ponúka tiež dostatok zábavných a kultúrnych zariadení.

V okolí mesta sa nachádza rad prírodných atraktivít, ako je napr. Národný park Krka alebo súostrovie Kornati. Šibenik je tak vďaka malebnému pobrežiu a stredomorskej klíme vyhľadávaným miestom pre letnú dovolenku.Booking.com