Dovolenka, zájazdy, ubytovanie, pobyty 2019

Side, Turecko – pobyty, zájazdy, dovolenka

Side-Turecko-Ubytovanie-dovolenka-zajazd

Side leží na južnom pobreží Turecka, približne 50 km východne od turisticky veľmi obľúbeného letoviska Antalya. Samotné Side je v súčasnosti vo veľkej miere vyhľadávané, dokáže totiž okúzliť ako svojou prírodou, tak aj početnými rímskymi pamiatkami a jedinečnou atmosférou. Oblasť dnešného Side bola s najväčšou pravdepodobnosťou osídlená Grékmi v 7. storočí pred Kristom.

V 2. storočí pr. n.l. tu vznikla pirátska osada, v ktorej kvitol obchod s otrokmi. Obchodu s ľuďmi, ale nielen s nimi, sa v Side darilo aj za nadvlády Rímanov, veď samotný názov mesta Side, znamená v preklade „granátové jablko“, ktoré je v Turecku symbolom bohatstva a úrody. Archeologické vykopávky potvrdili, že mesto bolo v 7. storočí nášho letopočtu vypálené dobyvateľmi z Arábie. Za seldžuckej nadvlády však povstalo z popola a získalo svoju pôvodnú krásu.

V tureckom meste Side, ktoré leží na pobreží Stredozemného mora, sa môžeme presvedčiť o tom, ako rozľahlá bola staroveká Rímska ríša. V tomto populárnom turistickom stredisku nájdeme okrem úžasných pláží aj rad okúzľujúcich pamiatok, ktoré svedčia o dávnom význame mesta. V časoch antiky bývalo Side jedným z najdôležitejších obchodných stredísk široko-ďaleko.

Počasie a teplota mora – Side

Sea water temperature

 

S históriou Side sa dnes stretneme takmer na každom kroku. Zrúcaniny tohto antického mesta sa rozkladajú na úbočí tunajšieho polostrova a sú obklopené nádhernými piesočnými plážami. Mnohé antické pamiatky sú aj dnes veľmi zachovalé. Za najvýznamnejšiu stavbu Side je považovaný amfiteáter, antické divadlo, ktoré malo celkom 49 radov sedadiel, nad ktorými sa nachádzala ešte galéria. Bolo schopné pojať až 15 tisíc divákov.

Amfiteáter v Side tak smelo konkuruje obrovskému amfiteátru v Aspendu. Priestor pre divákov zostal zachovaný, ale javisko sa v minulosti zrútilo. Stalo sa zdrojom stavebného materiálu pre výstavbu nových mestských budov. Dodnes je však možné si všimnúť vo zvyšných sutinách bohaté plastické výzdoby. Z najvyšších radov amfiteátra sa naskytá krásny výhľad na okolité pamiatky a tiež na širokú cestu spájajúcu staré antické mesto s novým Side.

Južne od antického amfiteátra je možné si pozrieť mestské hradby s nekropolou a skalnými hrobkami. V severozápadnej časti mesta sa nachádzajú ruiny antického prístavu. K ďalším významným pamiatkam mesta patrí aj akvadukt, ktorým bola do Side v dávnych dobách privádzaná zo vzdialených prameňov voda. Vodou bolo zásobované nielen mesto, ale aj okrasná fontána zvaná nymfeum, nachádzajúca sa v blízkosti Side. Oblúkovitá brána, na ktorú pri prechádzkach po Side narazíte, označovala v minulosti vchod do mesta zo susedného Manavgatu.

Za návštevu stojí tiež Archeologické múzeum, v ktorom sú uložené najrôznejšie predmety nájdené v oblasti. Ide o keramiku, mramorové sochy, sarkofágy s reliéfmi, sklenené aj bronzové predmety a mince. Múzeum sa nachádza v priestoroch bývalých termálnych kúpeľov.

Ponuka pobytov – Turecko, Side

 


Každého určite zaujme aj hlava posla bohov Herma vytesaná z mramoru a torzá troch Grácií. Hoci múzeum v Side nepatrí medzi najväčšie v Turecku, jeho návštevu by žiadny milovník dejín a histórie nemal vynechať. Súčasťou Archeologického múzea je aj rozľahlá záhrada, v ktorej sú k videniu časti antických chrámov nájdených v okolí mesta.

V súčasnosti je Side obľúbeným prázdninovým strediskom, ktoré sa preslávilo nádhernými plážami s veľmi jemným zlatistým pieskom a priezračne čistou a teplou vodou Stredozemného mora, ktorá láka na kúpanie aj vodným športom, ako je windsurfing, parasailing a mnohé ďalšie. Pláže majú pozvoľný vstup do mora, preto sú vhodné aj pre neplavcov a malé deti.

Vyhľadať najlepšie zájazdy – Turecko 2019

 


V samotnom meste nájdete veľké množstvo obchodov ako s potravinami, tak aj so suvenírmi, reštaurácie, kde si pochutnáte na najrôznejších tureckých špecialitách, nočné kluby, bary či diskotéky. U mladých sa teší veľkej obľube najmä diskotéka pod holým nebom. Najviac podnikov nájdete na hlavnej triede v centre mesta a v priľahlých uličkách. V okolí Side sa veľkom pestuje nielen granátové jablko, po ktorom bolo pomenované, ale tiež pomaranče, grapefruity, citróny a bavlna.Booking.com