Dovolenka, zájazdy, ubytovanie, pobyty 2019

Split, Stredná Dalmácia, Chorvátsko – pobyty, zájazdy, dovolenka

Split-Chorvatsko-Stredna-Dalmacia_dovolenka_pobyt_ubytovanie

Split je centrum Strednej Dalmácie, mesto je staré viac ako 1700 rokov. Leží na chorvátskom pobreží Jadranského mora. Split je tiež veľké stredisko cestovného ruchu, typické dalmatínske mesto s bujnou vegetáciou a jedno z najslnečnejších miest na prímorí. Mesto je mimoriadne bohaté na kultúrne pamiatky. Jeho Diokleciánov palác je zapísaný do listiny kultúrneho dedičstva organizácie UNESCO.

Rímsky cisár Dioklecián veľmi dobre vedel, prečo tu dal postaviť svoj palác. Split svojou čarovnou atmosférou dokáže návštevníkov presvedčiť, v čom je podstata šarmu Dalmácie a čo všetko k tomu patrí.

O zábavu tu tiež nie je núdza. Počas svojich prechádzok môžu turisti navštíviť najrôznejšie bary a diskotéky, zúčastniť sa predstavení Splitského leta, zájsť na dobrý koncert, prípadne si pozrieť jednu z výstav fotografií. Ako suvenír si určite odvezú fľašu kvalitného olivového oleja alebo zväzok voňavého rozmarínu.

Počasie a teplota mora – Split
Kliknite na obrázok pre zväčšenie

Sea water temperature

 

Split sa rozkladá na polostrove, ktorý je vklinený medzi Kaštelského zálivu a Splitského prielivu. Zo severu a severovýchodu chránia mesto pred vnútrozemskými vplyvmi pohoria Kozjak a Mosor. Panuje tu stredomorské podnebie s veľmi teplými letami. Teplota v sezóne tu dosahuje v priemere 26 stupňov Celzia.

Mesto Split je tiež významný svojím rušným osobným a nákladným prístavom. Križujú sa tu lodné linky na Strednodalmatínske a Južnodalmatínske ostrovy, ale aj diaľkové trajektové linky do Talianska. Nachádzajú sa tu tri klubové prístaviská jácht a jedna marína.

Okrem nádherných a hodnotných kultúrnych pamiatok tu nájdu návštevníci skvelé podmienky aj na kúpanie. Funguje tu klub vodných športov, klub horskej turistiky Mosor, potápačský a jazdecký klub, tenisová škola v blízkom mestečku Stobreč a je tu príležitosť vykonávať ďalšie športové aktivity ako napríklad loptové hry vrátane plážového volejbalu. Nachádza sa tu celý rad požičovní so športovými potrebami, požičovne vodných skútrov, jácht a motorových člnov.

Ponuka pobytov – Chorvátsko, Split

 


Historické jadro si dodnes uchovalo kúzlo minulých čias. Centrum Splitu vyrastalo postupne okolo rozsiahleho paláca cisára Diokleciána, ktorý tvorí podstatnú časť starého mesta. Palác bol postavený ako luxusné sídlo a zároveň ako pevnosť s hradbami hrubými 2 metre a opatrenými 16 vežami. Celý štvoruholník paláca má plochu približne 215 x 180 metrov.

Hlavným vchodom do paláca je severná Zlatá brána, ktorá je obrátená smerom k bývalému Soline, hlavnému mestu rímskej Dalmácie a rodisku cisára Diokleciána. Ďalšie dve brány paláca sú Strieborná brána na východe a Železná brána na západe. Už zaniknutá južná Bronzová brána viedla k moru a v dávnych dobách u nej pristávali zásobovacie lode, pretože more v minulosti siahalo až k južnej strane paláca.

Vyhľadať najlepšie zájazdy – Chorvátsko 2019

 


Katedrála sv. Domínia
- pôvodne Diokleciánovo mauzóleum, bola vysvätená v 7. storočí. Vtedy bol odstránený sarkofág s cisárovým telom a nahradený pozostatkami sv. Domínia. Zhruba uprostred paláca sa nachádza Peristil, čo je akési fórum o rozmeroch asi 35 x 15 metrov. Vnútorné nádvorie rímskeho areálu so živou kaviarňou je dnes vyhľadávaným miestom stretávania turistov.

V severnej časti, mimo historického centra Splitu, sa nachádza Archeologické múzeum, ktoré je najstarším múzeom na území Chorvátska, a jeho zbierky pochádzajú hlavne z rímskeho Soline. V tejto mestskej časti sa nachádza aj Umelecká galéria a stojí tu tiež kláštor s kostolom sv. Antonína vybudovaný na mieste bývalej rímskej vily. Skrýva sa tu hodnotná zbierka s cennými obrazmi a knihami.

Ešte skôr ako bol postavený Diokleciánov palác, bol Rímanmi vybudovaný Dianin chrám na vrchole Marjan (178 metrov), na konci polostrova. Ponúkajú sa odtiaľto neskutočne krásne výhľady na mesto a blízke ostrovy. Svahy tohto krasového kopca patria k najobľúbenejším výletným miestam návštevníkov Splitu.Booking.com