Dovolenka, zájazdy, ubytovanie, pobyty 2019

Zadar, Severná Dalmácia, Chorvátsko – pobyty, zájazdy, dovolenka

Zadar-Chorvatsko-Severna-Dalmacia_dovolenka_pobyt_ubytovanie

Malebný Zadar je kultúrnym a turistickým centrom Severnej Dalmácie s bohatou históriou. Leží na členitom pobreží Jadranského mora, ktoré je od pevniny polostrova oddelené množstvom menších severodalmatských ostrovčekov. Zadar patrí so svojimi 70 000 obyvateľmi k najväčším chorvátskym mestám a je aj administratívnym centrom župy rovnakého mena.

Toto priemyselné mesto má prírodný prístav, medzinárodné letisko a tiež prímorské kúpele. Rovnako ako ďalšie dalmatínske letoviská aj Zadar pôvodne osídlili Ilýri a už v 4. storočí tu bola založená liburnská osada Jadera. Liburnovia boli postupne vytláčaní z oblasti Grékmi, ktorí spomínané mestečko premenovali na Idassa.

Onedlho po nich na území prišli Rímania. Z doby ich nadvlády sa zachovalo v súčasnom Zadare hneď niekoľko významných pamätihodností. V rímskej ére boli položené architektonické základy dnešného mesta a už vtedy malo podobu priamych pozdĺžnych a priečnych ulíc doplnených o kanalizačný systém rozdeľujúcich mesto na štyri časti.

Počasie a teplota mora – Zadar

Sea water temperature

 

Turisticky zaujímavé sú dodnes zachované rímske historické objekty, ako napríklad fórum, kapitol alebo 35 km dlhý akvadukt pochádzajúce z obdobia vlády cisára Trajána (98 - 117 nl). Zaujímavosťou je, že počas svojej histórie bohatej na vojny a povstania bola celá oblasť Zadaru jednu dobu aj súčasťou Talianska. Po druhej svetovej vojne bolo územie pričlenené k Juhoslávii a stalo sa turistickým centrom.

Historické centrum mesta je stále čiastočne obohnané opevnením, ktoré začali stavať už Rímania a neskôr aj Benátčania. Zemská brána bola predtým hlavným vstupom do mesta a je jedna z najkrajších pamiatok. Bola postavaná pod vedením veronského architekta Michala Sammicheliho. Stavba bola dokončená v roku 1543 a nad jej oblúkom je mestský znak a lev sv. Marka, čo je symbol Benátskej republiky.

Na námestí Piatich studní (Trg pet bunara) stojí mimo stredovekej Babej veže aj päť starých fontán, ktoré boli hlavným zdrojom vody pre celé mesto až do roku 1838, kedy bol postavený moderný vodovod. Na ďalšom námestí, sv. Anastázie, sa týči rovnomenná katedrála. Je jedna z najmohutnejších románskych stavieb na celom východojadranskom pobreží. Bola postavená v 12. storočí, ale zanedlho po jej dokončení ju zničili križiaci a následná oprava trvala celých sto rokov.

Ponuka pobytov – Chorvátsko, Zadar

 


Asi najvýznamnejšou a najnavštevovanejšou Zadarskou pamätihodnosťou je rotunda sv. Donáta (Sveti Donat), ktorá bola postavená v 9. storočí na podnet vtedajšieho zadarského biskupa Donáta, ktorého meno nesie až od 15. storočia (pôvodne chrám Najsvätejšej trojice). Na výstavbu tejto mohutnej stavby vysokej 27 metrov boli použité stavebné materiály z rímskeho fóra.

Okrem cirkevných stavieb nájdete v Zadaru aj niekoľko veľmi zaujímavých múzejných expozícií. V kláštoru benediktínok neďaleko rotundy je umiestnená Stála výstava sakrálneho umenia, ktorá predstavuje rozsiahle zbierky cirkevných a umeleckých exponátov z obdobia 8-18. storočia. Archeologické múzeum ochraňuje exponáty miestnych nálezov a vykopávok z praveku, liburnskej a antickej éry až po ranný stredovek.

Zadarská riviéra je považovaná za veľmi lukratívnu chorvátsku turistickú oblasť, práve tu sa nachádzajú najkrajšie letoviská. Väčšina z nich sú mestá s kultúrnou a historickou hodnotou, často naviac tiež obklopené pôvabným prostredím niektorého z miestnych národných parkov. Tunajšie kvalitné pláže sú vynikajúce aj pre vodné športy, ako napríklad windsurfing, plážový volejbal, vodné lyžovanie, rybolov alebo potápanie. V celej oblasti je bohatý podmorský život a vyskúšať ponor si tu môžu aj úplní začiatočníci v rámci kurzov potápania, ktoré sa tu organizujú.

Vyhľadať najlepšie zájazdy – Chorvátsko 2019

 


Zadarské
pláže sú predovšetkým okruhliakového typu a sú upravené tak, aby vyhovovali hlavne mladým rodinám s deťmi. Betónové terasy poskytujú dostatok komfortu a pohodlia. Komu by sa to predsa len nepáčilo, môže si v tunajších skalnatých zátokách vychutnať nielen kúpanie v čistom mori, ale aj trochu súkromia.

Turisti, ktorí cestujú na dovolenku aj kvôli zábave, určite ocenia tunajší nočný život. Nie sú tu však iba bary a diskotéky, na svoje si prídu aj milovníci kultúry a umenia. Pre nich je určený napríklad festival Zadarské leto alebo koncerty klasickej hudby v kostole sv. Donáta. V júli tu prebieha turistická slávnosť Noc splnu. Počas nej sa na pobreží tancuje a spieva až do rána. Z diskoték majú výbornú povesť kluby Forum, Gotham a Arsenal.

V miestnych reštauráciách môžete ochutnať dalmatínske špeciality, ku ktorým patrí napríklad jahňacie na ražni alebo údená šunka podávaná so syrom a olivami. Zadarskou pochúťkou je likér Maraskino, ktorý sa pripravuje z tunajšieho druhu višne a údajne má aj liečivé účinky.Booking.com