Dovolenka, zájazdy, ubytovanie, pobyty 2019

Zakynthos, Grécko – pobyty, zájazdy, dovolenka

Zakynthos-Grecko-Ubytovanie-dovolenka-zajazd

Tretím najväčším ostrovom Iónskeho súostrovia je Zakynthos, alebo Zante či Levanta, rozkladajúci sa na ploche 416 km2. Návštevníkov očarí nádhernými prírodnými scenériami, príjemnou klímou a bohatstvom zelene. Tunajší vzduch je presýtený vôňou bylín, korenia a eukalyptov a z toho dôvodu je niekedy Zakynthos nazývaný aj „ostrovom vôní“.

Zakynthos leží v Iónskom mori, asi 16 km od pobrežia Peloponézu. Jeho pobrežie je veľmi členité, povrch kopcovitý až hornatý. Najvyšší vrchol dosahuje nadmorskú výšku 758 metrov. Roviny nájdete predovšetkým v jeho východnej časti, okolo hlavného mesta Zakynthos. Tamojšia úrodná naplavenina je využívaná na intenzívne poľnohospodárstvo. Na mnohých miestach narazíte na rozsiahle háje olivovníkov, citrusov a viníc.

Počasie a teplota mora – Zakynthos

Sea water temperature

 

História ostrova siaha až do časov Homéra. O tom, ako vznikol názov Zakynthos, sú hneď niekoľko teórií. Jedna z nich tvrdí, že bol ostrov pomenovaný podľa divoko rastúcich hyacintov, iná zase, že podľa Zakyntha - syna kráľa Dardanosa.

Prvými osadníkmi boli Achájci, ktorí boli zdatnými námorníkmi a obchodníkmi. V roku 455 pred Kristom dobyli Zakynthos Aténčania a pripojili ho k svojmu mestskému štátu. Následne sa nadvlády nad ostrovom zmocnil Attický námorný zväz, potom Macedónci a nakoniec Rímania. Potom, čo sa Západorímska ríša rozpadla, ovládli ostrov Vandali, po nich Normani a Turci. Neskôr ho dobyli Benátčania, pod ktorých nadvládou zostal Zakynthos až do roku 1797. V roku 1864 bol ostrov pripojený k Grécku.

Všetci dobyvatelia zanechali po sebe na ostrove nejakú stopu. Najviac tu však prevláda taliansko-benátsky ráz daný dlhoročným pôsobením benátskej kultúry. História ostrova na vás najviac dýchne v hlavnom meste Zakynthos, kde sa zachovala rada najrôznejších architektonických pamiatok. Okrem hlavného mesta sú zaujímavé aj horské dedinky ukrývajúce vidiecke kláštory.

Ponuka pobytov – Grécko, Zakynthos

 


Zakynthos
priťahuje turistov aj z historického hľadiska, ale predovšetkým pre svoje možnosti rekreácie. Ostrov má všetky vlastnosti pre prežitie príjemnej dovolenky. Ponúka pohodu, čisté pláže, azúrovo modré more a tradičnú grécku pohostinnosť. Na svoje si tu prídu nielen milovníci nočného života, ale aj romantickí turisti, ktorí uprednostňujú pokoj.

Každé z letovísk má svoju osobitú atmosféru, ktorá si nájde svojich priaznivcov. Hoci Zakynthos bol v minulosti zasiahnutý mnohými ničivými zemetraseniami a dnes je ovplyvňovaný rozvíjajúcim sa turistickým ruchom, darí sa mu zachovávať svoju pôvodnú krásu. K najobľúbenejším letoviskám na ostrove sú Alikanas, Laganas, Vassilikos, Tsilivi či Kalamaki.

Vyhľadať najlepšie zájazdy – Grécko 2019

 


Zo Zakynthosu môžete podniknúť tiež početné fakultatívne výlety, z ktorých je najpopulárnejším návšteva jedinečnej pláže Navagio (Stroskotanie), ktorej dominantným prvkom je vrak starej pašeráckej lode. Pláž je obklopená až 200 metrov vysokými bielymi vápencovými skalami a jej biely piesok je lemovaný priezračne čistým azúrovým morom. Loďky, ktoré pri zátoke kotvia, vyzerajú, ako by sa vznášali. Pláž Navagio je snáď najfotografovanejším miestom v celom Grécku.

Za návštevu stoja tiež morské jaskyne pri letovisku Keri alebo tzv. Modrá jaskyňa, v ktorej budete očarení pôsobivými odrazmi svetla na mori. Zakynthos je významný aj z hľadiska ochrany prírody. Je jedným z najdôležitejších miest, kde sa rozmnožuje chránená stredomorská korytnačka Careta obyčajná (Caretta Caretta). Tieto korytnačky sa vyskytujú predovšetkým v zálive Laganas, kde kladú do piesku vajíčka. Počet korytnačiek sa však neustále znižuje a tak musia byť zavádzaná najrôznejšie opatrenia. Z toho dôvodu je vstup ľuďom na niektoré pláže po zotmení prísne zakázaný, zvlášť v období od mája do augusta. Na mnohých miestach je kvôli korytnačkám pozastavená tiež aj doprava.Booking.com