Dovolenka, zájazdy, ubytovanie, pobyty 2019

Zaton, Severná Dalmácia, Chorvátsko – pobyty, zájazdy, dovolenka

Zaton-Chorvatsko-Severna-Dalmacia_dovolenka_pobyt_ubytovanie

Zaton je poľnohospodárska a rybárska obec (cca 1 100 obyv.), veľké, rušné a obľúbené letovisko v Zadarskom prielive (Zadarski kanal), 15 km severozápadne od Zadaru. Zaton má zachované starobylé jadro s tradičnými dedinskými domami a niekoľkými peknými pamiatkami. Kúsok od mesta sa nachádzajú hotelové komplexy s niekoľkými dlhými plážami pozostávajúce z kamienok a piesku.

Zaton pôvodne bol sídlom ilýrskych Liburnov (4. stor pred n.l.), neskôr mesto dobyli Rímania. Po zničení mesta Avarmi, vybudovali novú osadu Chorváti (severozápadne od terajšej dediny). Zaton aj susedný Nin vypálili v 16. stor. Benátčania. V novoveku nastala stagnácia, predovšetkým vplyvom tureckých nájazdov a trvalých epidémií malárie – tunajšie močiare s výskytom malárie boli vysušené a zneškodnené až začiatkom 20. stor.

Počasie a teplota mora – Zaton

Sea water temperature

 

V meste nájdete pozostatky rímskeho prístavu, ktorý patril k antickej Aenone (dnešný Nin) a zvyšky stredovekého a starokresťanského kostola. Západne od strediska Zaton sa nachádza zrúcanina obrannej veže Kaštelina z konca 16. stor.

V letovisku Zaton je pekná, 1,5 km dlhá pláž z okruhliakov a piesku, obklopená borovicovým lesom. Vďaka pozvľnému prístupu do mora je vhodná aj pre deti. Na plázi nájdete tobogány a šmýkačky pre deti. Pláž bola ocenená tzv. Modrou vlajkou.

Ponuka pobytov – Chorvátsko, Zaton

 


Zaton
sa právom pokladá za letovisko s mimoriadne širokou ponukou športovania. Môžete vyskúšať jachting, windsurfing, vodné lyžovanie, jazdu na vodnom skútri, potápanie, alebo hrať tenis, volejbal, plážový volejbal, basketbal, hádzanú či stolný tenis. V okolí je aj niekoľko cyklotrás. Začiatočníkom aj pokročilým je k dispozícii tenisová škola, potápačská škola, jazdecká škola a kurzy plávania (aj pre deti). Pre záujemcov sú k dispozícii aj požičovne lodí, člnov a športových potrieb.

Zaton sa pýši veľmi rušným spoločenským životom. Usporadúvajú sa tu početné zábavné a športové podujatia pre deti, mládež i dospelých, preto Zaton má výborné podmienky pre rodinnú rekreáciu. Pre deti sú tu ihriská, lunapark, detská autoškola, organizujú sa súťaže, deti milujú aj tunajšie poníkmi.

Vyhľadať najlepšie zájazdy – Chorvátsko 2019

 


Všeobecne známa a populárna je diskotéka Saturn, konajú sa tu aj módne prehliadky, koncerty a ďalšie zábavné akcie. V stredisku Zaton je aj kasíno.

Tipy na výlety:

  • Starochorvátsky kostolík sv. Mikuláša (Sveti Nikola u Prahuljama) medzi Zatonom a Ninom
  • Starodávny Nin (cca 3 km)
  • Ostrov Vir, spojený s pevninou mostom (cca 12 km)
  • Mesto Zadar (cca 15 km)



Booking.com